Με ήττα ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις της  η ομάδα μας, για το 2023. Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Ε.Π.Σ.Η, ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να φύγει με κάποιο βαθμό από την έδρα της Τυλίσου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί, μιας και μόλις στο 5΄ ύστερά από λανθασμένη εκτίμηση του τερματοφύλακά μας, σημειώθηκε αυτογκόλ.

Στη συνέχεια, στο 33΄ ο Μιχελουδάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ύστερα από εύστοχη κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανιουδής πέτυχε το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων, με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει σε 3-1, στο 70΄, με σκόρερ τον Σφακιανάκη.

Καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, αλλά υπήρξε για ακόμα μία αναμέτρηση μη αποτελεσματικός, καθώς χάθηκαν πληθώρα ευκαιριών.

Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Κορνάρος (65΄ Σφακιανάκης), Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Τβαούρι (40΄ Κρασανάκης), Παναγιωτάκης, Φαϊτάκης, Τσαμαντιώτης, Χότζα (65΄ Βασιλάκης), Ντίσα, Ψυχαράκης (65΄ Φθενάκης).

Τύλισος (Ζουραράκης): Γιανναδάκης, Κέσκος, Μαματζάκης (65΄ Σαμαριτάκης), Μανιουδής, Μάτσα, Μπουρδάκης, Πολυμερίδης, Ταβουλαρέας (46΄ Καναβάκης), Μιχελουδάκης (88΄ Γρηγορούδης), Σταματάκης Α, Σταματάκης Ε (88΄ Τζανής).