Η ομάδα μας ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας με 3-1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι γηπεδούχοι...

Η ομάδα μας ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας με 3-1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να μπουν στα αποδυτήρια με δυο γκολ διαφορά. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει νωρίς σε 3-1 αλλά οι ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν αργότερα δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ και έτσι δέχθηκε την πρώτη της ήττα στις τελευταίες έξι αγωνιστικές και συνάμα την πέμπτη της ήττα στις τελευταίες δεκατρείς.
Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ από πολύ νωρίς. Πιο συγκεκριμένα, ο Καφές ανατράπηκε στο 5ο λεπτό από τον Κεφαλούκο, με τον Ριβάλντο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη.
Στο 38’ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με σκόρερ τον Καφέ, μετά από πάσα του Λυμπερόπουλου.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να κάνουν το 3-0 με τον Μπλάνκο, μετά από σέντρα του Καφέ.
Η απάντηση της «δικής μας ομάδας» ήρθε πολύ γρήγορα, και πιο συγκεκριμένα δυο λεπτά αργότερα όταν ο Γραμμόζης έβγαλε τη σέντρα απ’ τα αριστερά και ο Κορδονούρης με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε, όπως τελικά αποδείχθηκε, το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Στην συνέχεια, ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμούς και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα «ίσια», όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος των ποδοσφαιριστών μας και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1.

Γήπεδο: Ο.Α.Κ.Α.
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Τρύφωνας (Κέρκυρας)
4ος Διαιτητής: Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου)
Σκόρερ: 6’ Ριβάλντο (πεν.), 39’ Καφές, 51’ Μπλάνκο – 53’ Κορδονούρης
Κίτρινες κάρτες: 13’ Γεωργέας, 20’ Μπούρμπος – 5’ Κεφαλούκος, 17’ Κοιλιάρας, 71’ Κένεντι

Φάσεις και γκολ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

5’
ΓΚΟΛ! Ο Καφές κέρδισε πέναλτι από τον Κεφαλούκο και ο Ριβάλντο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα το Δασκαλάκη. 1-0 για την ΑΕΚ.
7’ Ο Ριβάλντο πάσαρε στον Μπλάνκο, το σουτ του τελευταίου απέκρουσε με τα πόδια ο Δασκαλάκης.
8’ Σουτ του Γιαλούση από αρκετά μακρινή απόσταση, η μπάλα στην αγκαλιά του Μάχο.
11’ Ο Λυμπερόπουλος έκανε την πάσα στον Ριβάλντο και ο Βραζιλιάνος με φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
21’ Εκτέλεση κόρνερ του Ριβάλντο, ο Δέλλας με ωραία προσπάθεια έβγαλε τη σέντρα, με την κεφαλιά του Εντίνιο να περνάει πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα μας.
33’ Ο Λυμπερόπουλος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.
37’ Δυνατό σουτ του Κορδονούρη έξω από την περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Μάχο.
39’ ΓΚΟΛ! Ο Καφές πλάσαρε τον Δασκαλάκη, μετά από την πάσα του Λυμπερόπουλου, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Έλληνα πορτιέρο, γράφοντας παράλληλα το 2-0.
40’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας για να μειώσει το σκορ, καθώς μετά από την πολλή επικίνδυνη σέντρα του Κένεντι από τα αριστερά, ο Ογκουνσότο από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.
41’ Ο Λυμπερόπουλος πάσαρε στον Καφέ κι αυτός με πλασέ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Δασκαλάκη, όμως ο τερματοφύλακας μας έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Σκορ ημιχρόνου: 2 – 0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47’
Ο Εντίνιο έδωσε στον Μπλάνκο και ο επιθετικός της «Ένωσης» με πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα άουτ.
51’ Ο Καφές με «σκαφτή» πάσα βρήκε τον Μπλάνκο κι αυτός με «κεφαλιά ψαράκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ μας.
53’ Ο Γραμμόζης έκανε πολλή όμορφη προσπάθεια από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα κι ο Κορδονούρης αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, μειώνοντας το σκορ σε 3-1.
59’ Ο Εντίνιο με κάθετη πάσα βρήκε τον Μπλάνκο, αυτός έκανε το πλασέ, με τον Δασκαλάκη να λέει για μια ακόμη φορά όχι στον επιθετικό της «Ένωσης».
61’ Ο Μελισσάς έστρωσε τη μπάλα στον Κοιλιάρα κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αυστριακού τερματοφύλακα.
65’ Λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, το εκμεταλλεύεται ο Γραμμόζης, ο οποίος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Κοιλιάρα, όμως ο Γεωργέας κατάφερε να ανακόψει τον διεθνή με την ελπίδων μεσοεπιθετικό λίγο πριν σουτάρει.
73’ Ο Μπουντιμίρ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, με τον Παπασταθόπουλο να τον ανακόπτει αντικανονικά, καθώς τράβηξε τον Κροάτη επιθετικό.
75’ Ο Ογκουνσότο βγήκε απέναντι από τον Μάχο, μετά από κάθετη πάσα του Γραμμόζη, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΚ πρόλαβε τον Νιγηριανό επιθετικό λίγο προτού «τσιμπήσει» την μπάλα.
83’ Καταπληκτική μπαλιά του Θεοδωρίδη στον Μπουντιμίρ, αυτός πλάσαρε τον νεοεισελθόν Μορέτο, με τον Πορτογάλο να αποκρούει με υπερένταση.
85’ Σουτ του Λυμπερόπουλου από διαγώνια θέση, ο Δασκαλάκης έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.
88’ Ο Τζούνιορ δοκίμασε το πόδι του από διαγώνια θέση, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μορέτο.
90’ Ο Θεοδωρίδης με συρτό διαγώνιο σουτ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Πορτογάλου τερματοφύλακα της ΑΕΚ, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τελικό σκορ: 3 – 1