Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος της Α1 Ε.Π.Σ.Η και η ομάδα μας φιλοξενήθηκε στις Μοίρες, από όπου δεν κατάφερε να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης, παρά την αρκετά καλή εμφάνιση και τα τρία τέρματα που πέτυχε.

Το πρώτο τέρμα του αγώνα ήταν για την ομάδα ήρθε όταν ο Φθενάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας από την αριστερή πλευρά του γηπέδου, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, τρίπλαρε επιτυχημένα τον αντίπαλό του και έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, από όπου ο Χότζα με κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 10΄.

Το δεύτερο τέρμα για τον Εργοτέλη επιτεύχθηκε από τον πρωτοεμφανιζόμενο Παπακώστα, στο 35΄. Ο νεοαποκτηθείσας επιθετικός συνδύασε το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα με γκολ, μιας και κατάφερε να αξιοποιήσει με το καλύτερο δυνατό τρόπο τη βαθιά μπαλιά του Κορνάρου, καθώς κοντρόλαρε ανενόχλητος τη μπάλα και πλάσαρε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, «γράφοντας» το 0-2, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παπακώστας πέτυχε και δεύτερο τέρμα, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που ελέγχεται για την ορθότητά της.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στο 48', οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα. Ο Χατζάκης έβγαλε την ασίστ στον Αγριμάκη, ο οποίος από κοντινή απόσταση πλάσαρε τον Μιράσι και μείωσε σε 1-2.

Στο 52΄ ο Χότζα ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ από πλάγια θέση, στη δεξιά πλευρά του γηπέδου. Κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρισκόταν ο Κορνάρος, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να κάνει το 1-3.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι Μοίρες πέτυχαν ακόμη 2 τέρματα. Το πρώτο εξ αυτών πέτυχε ο Αγριμάκης, ο οποίος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο 65΄ ύστερα από δυνατό σουτ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το τρίτο και τελευταίο τέρμα των Μοιρών ήρθε από τον Παπαδάκη, ο οποίος κινήθηκε στη πλάτη της άμυνας της ομάδας μας και από κοντά πέτυχε με πλασέ το 3-3, στο 77΄

ΓΣ Εργοτέλης (Μπαστάκης): Μιράσι, Κορνάρος, Μερκουλίδης, Πλατοκούκης, Παναγιωτάκης, Φαϊτάκης, Σφακιανάκης (79΄ Κρασανάκης), Χότζα, Ντίσα, Παπακώστας, Φθενάκης (79΄ Τβαούρι)

ΑΕ Μοιρών (Ορφανουδάκης): Δανδάλης, Καργάκης Στ, Παπαδομανωλάκης, Φανουράκης, Ηλιάκης, Πολυχρονάκης, Χατζάκης (59΄ Τσοκάνι), Αγριμάκης, Γκίνι, Καργάκης Α, Παπαδάκης-Μαυρίδης