Στην παράταση έκαμψε την αντίσταση του ΟΑ Χανίων ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ, επικρατώντας 82-79 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ, συνεχίζοντας το απόλυτο νικών.

Η αναμέτρηση ήταν από την αρχή αμφίρροπη, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να καταφέρνει να ξεφεύγει στο σκορ χάρη στην πολύ καλή εικόνα του στη δεύτερη περίοδο, η οποία του έδωσε «αέρα» 7 πόντων στο ημίχρονο (40-33), ενώ στη συνέχεια και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε και με 10 (45-35), για να κλείσει η περίοδος 54-45.

Στα τελευταία δέκα λεπτά όμως η ομάδα των Χανίων με αντεπίθεσή της και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, κατάφερε να κλείσει την εις βάρος της διαφορά και με εύστοχο τρίποντο του Θεριάκη στη λήξη ισοφάρισε 67-67 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Η ψυχραιμία των παικτών του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στον έξτρα χρόνο και η εξαιρετική εμφάνιση του Καραλή, έφερε και πάλι την ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη σε θέση οδηγού, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη σπουδαία νίκη 82-79.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-20, 40-33 (ημίχρονο), 54-45, 67-67 (κανονική διάρκεια), 82-79.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Λαγουδάκης, Μαιστρέλης 4, Χλιαράς, δαπουλάκης 11(2), Καραπάνος, Χριστοδούλου 8, Κουμάκης 2, Πυργιώτης 11, Σπηλιώπουλος 6, Καραλής 30(5), Γουμενάκης 10(1), Βισκαδουράκης.

ΟΑ Χανίων (Η. Κατσιάνος): Αναγνώστου 2, Σαράντης 20(4), Θεριάκης 7(1), Παπαμαστοράκης 16(1), Λυβιάκης 4, Χιωτάκης, Γεωργαλής, Κουτσαύδης 6(2), Μήλας 4, Στυλιανάκης, Παπαδάκης 8(2), Κοντογιάννης 10.