Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ επικρατώντας 69-67 της ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας στο κλειστό του Λίντο, για την 11η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής.

Σε έναν αγώνα για… γερά νεύρα ο οποίος κρίθηκε στο τέλος οι παίκτες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με αυταπάρνηση, πείσμα, καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, πήραν σημαντική νίκη, κόντρα σε έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο αντίπαλο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς κάποια να μπορέσει να πάρει υπέρ της διαφορά μεγαλύτερη των δυο πόντων. Αντίθετα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και με επί μέρους σκορ 13-22 ξέφυγαν στο σκορ με διαφορά 11 πόντων (29-40) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη αντέδρασαν και με καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο περιόρισαν την ομάδα της Αμαλιάδας μειώνοντας τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο με εξαιρετική εμφάνιση έκαναν την ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 16-18, 29-40 (ημίχρονο), 50-55, 69-67

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ.Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 6, Μαιστρέλης 2, Γουμενάκης 12(3), Μαχαιριανάκης 16(3), Μπουμπάρης 10, Μανιαδής 3(1), Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλους 5, Χαμηλάκης, Καραλής 15(1).

ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας (Β. Νιπεργιάλης): Συνετός 8(1), Νοέας 21(2), Σαμαράς 6(2), Θεοδωρ’οπουλος 15(5), Μπεκρής 5, Κιούφης, Δασκαλόπουλος 4, Αγραπιδάκης, Κιουρτζιδης 8.