Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, η οποία επιβλήθηκε 71-55 της Καλαμάτας στο κλειστό του Λίντο, στο πλαίσιο της 4ης (εξ’ αναβολής) αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής.

Σε έναν αμφίρροπο και ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να καταφέρνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (34-31).

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 11-19 κατάφερε αφενός να μειώσει το σκορ και στη συνέχεια να πάρει τα ηνία του, προηγούμενη με διαφορά πέντε πόντων (45-50), στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με εξαιρετική αγωνιστική συμπεριφορά σε άμυνα και επίθεση, αντεπιτέθηκε και περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στους μόλις πέντε πόντους, κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη 71-55.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-17, 34-31 (ημίχρονο), 45-50,71-55

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μπουμπάρης 10, Αθανασιάδης 8 (2), Μαϊστρέλης 9 (2), Γουμενάκης 10 (1), Μπουραντάς, Μανιαδής 3, Χριστοδούλου 3, Κουμάκης 10 (2), Γιαννακόπουλος 4, Χαμηλάκης, Καραλής  14 (2).

Καλαμάτα (Π. Νώντας): Χατζηαγγέλου 5 (1), Νάκης, 14, Μπούσι 7 (1), Πετρίδης, Πολίτης 2, Μπάκας 6, Σαλιάι  8 (2), Περρωτής 7, Πέζος 6, Φραγγέας.