Ξεκίνημα με νίκη για την ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ η οποία επικράτησε 71-78 στην Τρίπολη των τοπικών Δρομέων στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Παρά την κούραση από τον αγώνα κυπέλλου μεσοβδόμαδα, αλλά και το ταξίδι στην Αρκαδία, η ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ κατάφερε στην παράταση να κάμψει την αντίσταση της ομάδας της Τρίπολης και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Δρομείς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και πήραν προβάδισμα 8 πόντων με το 8-0 που είχαν με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να αντιδρά και να καταφέρνει να ισορροπεί και να συρρικνώνει την εις βάρος του διαφορά. Στην επανάληψη μάλιστα πήρε και τα ηνία της αναμέτρησης, ξεφεύγοντας μάλιστα στο σκορ και με 8 πόντους (49-57).

Στη συνέχεια η αντεπίθεση των γηπεδούχων έφερε εκ νέου τον αγώνα στα ίσα και φτάνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ να είναι μπροστά με 1 πόντο (63-64), για να γίνει όμως λάθος και να κερδίσουν φάουλ οι γηπεδούχοι οι οποίοι αξιοποίησαν τη μία βολή, ισοφάρισαν 64-64 και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ήταν φανερά ανώτερος και με τρίποντα των Μαϊστρέλη και Καρλάφτη πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας 8 πόντων (65-73), την οποία διατήρησε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη νίκη 71-78.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 16-14, 27-31 ημίχρονο, 49-46, 64-64 κανονικός αγώνας, 71-78

Δρομείς Τρίπολης (Κ. Μαλής): Χατζόπουλος 22(1), Καλούλι 6, Αγγουράς 4, Μαντίκος 4, Παπαγεωργίου 3, Πετρόπουλος , Μπαλής 15, Σινανάι 3(1), Σπυράκος 10(1), Μπουρής 2, Μίχος, Καρλής 2.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κάτος, Αθανασιάδης, Μαιστρέλης 14(4), Καρλάφτης 15(3), Γουμενακης 8(2), Δαπουλάκης, Μανιαδής, Χριστοδούλου 3(1), Μπουμπάρης 8, Αντωνογιαννάκης, Μητρόπαπας 15, Καραλής 15(3).