Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ, η οποία επικράτησε 70-68 στην Πάτρα του Γλαύκου για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής.

Σε έναν εξαιρετικά ανταγωνιστικό αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με την ισοπαλία 19-19 να βρίσκει τη λήξη της. Ο Γλαύκος καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο περιόρισε τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ,37-32 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και να διατηρούν το προβάδισμα που είχαν, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ όμως να βγάζει σταδιακά αντίδραση και να βελτιώνεται αισθητά στην τελευταία περίοδο. Εκεί με εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη αφενός περιόρισαν αρκετά το παιχνίδι του Γλαύκου και αφετέρου με ορθότατη επιθετική παρουσία έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και στο τέλος πανηγύρισαν μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 19-19, 37-32 (ημίχρονο), 55-48, 68-70

ΑΟ Γλαύκος (Γκόργκολης-Πολίτης): Χουλιάρας 7, Τσακίρης 11(1), Διαμαντόπουλος 17(2), Ροκανάς 6(2), Σπύρου, Παρασκευόπουλος, Πελίγκος 9(1), Παλλαδινός 7, Σιδάς 2, Σταμίρης 9.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 6(2), Αθανασιάδης 3, Μαϊστρέλης, Μπουμπάρης 17, Μαχαιριανάκης 6, Γουμενάκης 7(1), Μανιαδής, Χριστοδούλου, Γιαννακόπουλος 14, Χαμηλάκης, Καραλής 17(1).