Δεν ανέδειξε νικητή το κρητικό ντέρμπι της Α’ Εθνικής Γυναικών ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0 στο γήπεδο του Γαζίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση από κάποια ομάδα, με τη δύναμη να ξεχωρίζει στις μονομαχίες των δύο αντιπάλων. Αντίθετα στην επανάληψη οι δύο μονομάχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να έχει την υπεροχή.

Στο 60’ το έμμεσο φάουλ που εκτέλεσε μέσα από την περιοχή η Σιδηρά πέρασε ανεκμετάλλευτο,  ενώ στο 72’ στην προσπάθειά της να απομακρύνει η Χαριτάκη παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της. Καλή στιγμή για γκολ είχε ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με την Κωνσταντοπούλου στο 74, με την Πίττα να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ τρία λεπτά αργότερα το φάουλ της Σιδηρά πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Μοναδική ευκαιρία για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να ανοίξει το σκορ χάθηκε στο 78’ όταν η Πίττα απέκρουσε το δυνατό σουτ της Σιδηρά, με τη μπάλα στη συνέχεια να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 82’ ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά της Νικηταρά να καταλήγει άουτ.

Στο 86’ με φάουλ η Σιδηρά ανάγκασε την Πίττα σε δύσκολη επέμβαση, ενώ με τη συμπλήρωση του 90λεπτου και πάλι απείλησε η Σιδηρά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από την κεφαλιά που επιχείρησε.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ζαφείρης και επόπτες οι Σφακιανάκης και Μάτσας.

ΟΦΗ: Πίττα, Αεράκη, Καμαρίτη (84’ Παπακωνσταντή), Κουκουλάκη (22’ Γεμιστού), Πίτση, Συμεωνίδη, Τριβυζάκη (65’ Κουνάλη), Κυδωνάκη, Κοκοτσάκη, Νικηταρά (84’ Μανιά), Αραβιάκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγκά, Χαριτάκη, Καλέση, Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (29 λ.τ. Φανουράκη), Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη (75’ λ.τ. Σαριδάκη), Σημαιάκη, Ραπάνη, Δρακωνάκη.

• Φωτογραφία: imageonline.gr