Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής νίκησαν 8-0 τη Στίλβη Χανίων στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με την Κοκοσάλη να πετυχαίνει το 1-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η ίδια παίκτρια σημείωσε το 2-0. Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο της αναμέτρησης η Στρατάκη με ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ στο 43’ η Μανουσάκη εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε στην Κοκοσάλη κάνοντας το 4-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Εξίσου καλές και στην επανάληψη οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ πέτυχαν το 5-0 στο 62’ με την Δρακογιαννάκη, με την Λαμπράκη στο 70 να κάνει το 6-0. Στο 70’ η Μανουσάκη με σουτ έγραψε το 7-0, ενώ το τελικό 8-0 διαμορφώθηκε στο 89’ από την Εργαζάκη.

Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Χαριστάκη (65’ Χουστουλάκη), Κοκοσάλη (65’ Παπαδάκη), Δρακογιαννάκη, Θεοδωρή (46’ Λαμπράκη), Στρατάκη, Εργαζάκη, Σκεπάρνη, Λιοδάκη, Μανουσάκη, Δασκαλάκη, Καπνιστού.

Στίλβη Χανίων: Κλωθάκη, Μαζανάκη, Καλεβέα, Ζούνα, Βανί (19’ Λαζαρίδη), Σίμου, Αξιώτου, Βαγιωνάκη (70’ Μπατζακάκη), Μυλωνά, Μαρκάκη, Παπανουδάκη (70’ Χούζου).