Μια ακόμα νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες επιβλήθηκαν 2-1 του Εθνικού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Γυναικών.

Σε έναν αγώνα με αρκετές καλές φάσεις εκατέρωθεν, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με την Κατσιπάνου να πετυχαίνει το 0-1. Οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ προσπάθησαν να απαντήσουν όμως στάθηκαν άτυχες, καθώς σε δύο φάσεις μέσα σε ένα δίλεπτο, στο 10’ και το 11’ είχαν σουτ στο δοκάρι και στις δύο περιπτώσεις με την Εργαζάκη.

Η υπεροχή τους όμως καρποφόρησε στο 18’, όταν η Τουγλή ισοφάρισε 1-1, ενώ στο 33’ οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ είχαν και τρίτο(!) δοκάρι με την Δρακογιαννάκη, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το ισόπαλο 1-1.

Καλύτερες και στην επανάληψη οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 57’ όταν η Μανουσάκη-Βαβούλη ευστόχησε σε κτύπημα πέναλτι διαμορφώνοντας το 2-1, σκορ με το οποίο πήραν τη νίκη οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κυριακίδης και επόπτες ο Σιγανός και η Αδαμάκη.

Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Χαριτάκη, Βάμβουκα, Εργαζάκη (46’ Μανουσάκη-Βαβούλη), Λιοδάκη, Καπνιστού, Τουγλή (79’ Σκεπάρνη), Ρέιγκ- Παπαδάκη, Δρακογιαννάκη, Κοκοσάλη, Καρπαθιωτάκη, Λάρου.

Εθνικός: Σαμακόβλη, Μπαχαρνίκου, Καραϊωσηφόγλου Αν., Σουσγουνέλη (67’ Παπανικολοπούλου), Σταυροπούλου, Σαρλή (54’ Καμαρινού), Τζομπανοπούλου, Χασσάν, Καραϊωσηφόγλου Βα., Καραμήτρα, Κατσιπάνου.