Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τις Γυναίκες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες επικράτησαν 2-1 της Ολυμπιάδας Υμηττού στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας Γυναικών.

Ο αγώνας ήταν δυνατός, στη μεγαλύτερη διάρκειά του αμφίρροπος και κρίθηκε στις καθυστερήσεις με εύστοχο κτύπημα πέναλτι της Σιδηρά. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς όμως να μπορέσουν να το πετύχουν, με κορυφαία όλων τη φάση του 24’ με την κεφαλιά της Σαριδάκη να σταματά στο δοκάρι.

Παρόμοια η εικόνα του ματς και στην επανάληψη, με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν να σκοράρουν στο 76’ με την Τσούκα να κάνει το 0-1. Οι παίκτριες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ έβγαλαν αντίδραση, πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 81’ με την Κωνσταντοπούλου, έπειτα από φάουλ της Σιδηρά και αφού πρώτα η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής Σταυρουλάκης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι, με την Σιδηρά να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες για τις Γυναίκες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες την Τετάρτη 3/11 στο γήπεδο του Αλμυρού θα αντιμετωπίσουν στον εξ’ αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική τον ΟΦΗ, στο μεγάλο κρητικό ντέρμπι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταυρουλάκης, με επόπτες τους Βλαχάκη και Λιοδάκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Κωνσταντοπούλου, Δρακωνάκη, Καλέση, Δρακογιαννάκη, Φανουράκη, Ραπάνη, Ξέρα, Σιδηρά, Τούνα, Σαριδάκη (67’ Κιουτάχιαλη).

Ολυμπιάδα: Δημητροπούλου, Παπαϊωάννου, Γεωργίου, Μάρκου, Μιχαλοπούλου, Κυριακού (64’ Καραγιάννη), Τσιρούλη, Κομκοτού, Βενιαμίν (86’ Λουκά), Κατοπόδη, Φακίνου (71’ Τσούκα).