Ευρεία νίκη για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΕΡΓΟΤΕΛΗ η οποία επικράτησε 4-0 του Αστέρα Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής Γυναικών.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ και μόλις στο 3ο λεπτό η Κελαϊδή υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ η Σιδηρά πετυχαίνοντας το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Μανουκαράκη εξουδετέρωσε με δυσκολία το σουτ της Κωνσταντοπούλου, ενώ στο 16’ η Σιδηρά με απευθείας κόρνερ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

Την ίδια κατάληξη είχε και σουτ της Δρακωνάκη στο 21’, ενώ στο 33’ ακυρώθηκε γκολ της Ξέρα ως οφ σάιντ. Στο 38’ το σουτ της Ραπάνη κατέληξε ελάχιστα άουτ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Ακόμα καλύτερες στην επανάληψη οι γηπεδούχες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 56’ με την Κωνσταντοπούλου, ενώ στο 63’ η Σιδηρά είδε τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ σε κτύπημα φάουλ. Στο 66’ η Ραπάνη με εύστοχο κτύπημα πέναλτι που πήρε η ίδια ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 74’ με την Δρακωνάκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Κωνσταντοπουλου, Τούνα, Σιδηρά, Καλέση, Δρακογιαννάκη, Δρακωνάκη, Ραπάνη, Γουνάκη (76’ Σαριδάκη), Φανουράκη, Ξέρα.

Αστέρας Ρεθ.: Μανουκάκη, Καληγιάννη, Νάνου, Κελαϊδή (44’ Καραμουσουδάκη), Κιαξίδου, Πίτση, Μπόρια, Δαφέρμου, Μανωλίτση, Παπακωνσταντή (69’ Καραντωνάκη), Δρακάκη.

Σε δηλώσεις της μετά το τέλος του αγώνα η προπονήτρια του ΕΡΓΟΤΕΛΗ Γιάννα Δούκα τόνισε: «Παρά τα αγωνιστικά προβλήματα που προέκυψαν και τις απουσίες ποδοσφαιριστριών λόγω τραυματισμών καταφέραμε να πάρουμε σήμερα το θετικό αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι σήμερα στο παιχνίδι δεν απειληθήκαμε καμία στιγμή.

Είχαμε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού τον έλεγχο και προσπαθήσαμε μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο να πατήσουμε στην αντίπαλη περιοχή και να μετουσιώσουμε τις ευκαιρίες σε γκολ. Κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι και να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά.

Εύχομαι στον Αστέρα Ρεθύμνου καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».