Ισοπαλία 1-1 για τη Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΕΡΓΟΤΕΛΗ με αντίπαλο τον Αστέρα Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής.

Οι κιτρινόμαυρες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία για γκολ όταν το σουτ της Δρακωγιαννάκη σε κενή εστία πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 10’ και στο 19’ την ίδια κατάληξη είχαν τα σουτ της Σιδηρά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς σκορ.

Πλουσιότερο σε φάσεις το δεύτερο μέρος με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να απειλεί στο 57’ με την Δρακωγιαννάκη το σουτ της οποίας κατέληξε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η Σιδηρά με εξαιρετικό φάουλ είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της Χαζηστάμου.

Στο 75’ οι φιλοξενούμενες είχαν καλή στιγμή για γκολ όταν η Τούνα βρέθηκε τετ-α-τετ με την Στριλιγγά με την τελευταία να διώχνει σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Δαφέρμου με ωραίο σουτ φάουλ από μακριά ανάγκασε την Στριλιγγά σε εξαιρετική επέμβαση. Στις φάσεις αυτές ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ «απάντησε» στο 79’ με την Σαριδάκη να βγαίνει στην αντεπίθεση, με το πλασέ της να καταλήγει σύριζα άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Ο Αστέρας Ρεθύμνου άνοιξε το σκορ στο 82’ με μακρινό απευθείας  φάουλ της Δαφέρμου, για να φτάσουμε στο 94’ και στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν έπειτα  από κόρνερ της Σιδηρά η μπάλα έφτασε στην Ξέρα και αυτή με συρτό δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κυριακίδης με επόπτες τους Εγγλέζο και Πάγκαλο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγγά, Χαριτάκη (72’ Δρακωνάκη), Καλέση (85’ Ηλιάδη), Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (72’ Σαριδάκη), Φανουράκη, Σιδηρά, Ξέρα, Δρακωγιαννάκη, Σημαιάκη, Ραπάνη.

Αστέρας Ρεθ.: Χατζηστάμου, Νάνου, Κιαχίδου, Κελαϊδή, Δρακάκη, Δαφέρμου, Βορριά, Μανωλίτση (93’ Καραντωνάκη), Γουνάκη, Τζουτζουράκη, Τούνα (87’ Σταγάκη).

• Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η Γυναικεία ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ δια της Δανάης Σιδηρά τίμησε τη νεαρή αθλήτρια του συλλόγου Κατερίνα Ξυδάκη.