Δεν ανέδειξε νικητή το κρητικό ντέρμπι της Σοχώρας, με τον Αστέρα Ρεθύμνου και τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και με λίγες καλές φάσεις, οι γηπεδούχες ευτύχησαν στην παρθενική τους επικίνδυνη επιθετική προσπάθεια να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 32’ η Μαρκουτσά με απευθείας κτύπημα κόρνερ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Η απάντηση του ΕΡΓΟΤΕΛΗ ήταν γρήγορη και στο 41’ η Τζόνσον με ατομική προσπάθεια μπήκε μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε 1-1.

Στην επανάληψη η υπεροχή του ΕΡΓΟΤΕΛΗ ήταν εμφανείς, περιορίζοντας τον Αστέρα σε αμυντικό ρόλο, χωρίς όμως να μπορέσει στις ευκαιρίες που δημιούργησε να βρει γκολ. Στο 72’ η Ραπάνη με ωραίο δυνατό σουτ ανάγκασε την Κουντού σε δύσκολη επέμβαση, ομοίως και στο 79’ στην προσπάθεια της Τζόνσον, στις καλύτερες στιγμές του ΕΡΓΟΤΕΛΗ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουκλάκης, με επόπτριες την Στεφανίδου και την Βράγκου.

Αστέρας Ρεθ.: Κουντού, Κιαχίδου, Βορριά, Κελαϊδή, Δρακάκη, Καραμουσαδάκη, Δαφέρμου, Αριετά, Ραμπέλου (46’ Μανωλίτση), Μαρκουτσά (91’ Γεωργακάκη), Οτινιάνο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Φάμπερ, Μπράουν, Τζόνσον, Δρακωνάκη (74’ Φανουράκη), Ραπάνη (89’ Σαριδάκη), Κιουταχιάλη, Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Καλέση.