Πολύ καλή εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη για τις Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ, οι οποίες επιβλήθηκαν 4-1 του ΑΟ Ζωή στο γήπεδο των Μελισσίων, στο πλαίσιο της 5ης (εξ’ αναβολής) αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Γυναικών.

Μολονότι οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με την Μπίλλιου να πετυχαίνει το 1-0, στη συνέχεια οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ πήραν τον έλεγχο του αγώνα και άρχισαν να δημιουργούν καλές φάσεις για γκολ. Σε μια από αυτές στο 15’, έπειτα από κτύπημα κόρνερ η Λιοδάκη με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 17’ η Κοκοσάλη με σουτ σημείωσε το 1-2, δίνοντας προβάδισμα στις Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι κιτρινόμαυρες έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, όταν στο 31’ η Βαβούλη-Μανουσάκη με κεφαλιά έγραψε το 1-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Εξίσου καλές και στην επανάληψη οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ είχαν την υπεροχή και έχασαν ευκαιρίες, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, όταν η Λάρου με ωραία προσπάθεια ανέβασε το σκορ στο 1-4, που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης. Οι Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ από το 80’ αγωνιζόντουσαν με αριθμητικό μειονέκτημα, όταν η Τουγλή υπέστη τράβηγμα και αποχώρησε, καθώς είχαν γίνει όλες οι αλλαγές.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσολακίδης και επόπτες οι Γαλαριιώτης και Αργυριάδης.

ΑΟ ΖΩΗ: Σιατραβάνη, Γούτσου (46’ Παπαδοπούλου), Χατζημανικάτη, Αγγελή (87’ Μουστάφη), Καψαλάκη (75’ Καρακουλάκη), Ζαχαριά (87’ Λαναριά), Μπίλλιου, Πατσιάλη, Ηλιοπούλου (35’ Κουτσοστάθη), Καραμούλα, Γαβαλά.

Νέες ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Χαριστάκη, Δασκαλάκη (80’ Παπαδάκη), Σκεπάρνη (60’ Βάμβουκα), Λιοδάκη, Καπνιστού, Τουγλή, Ρέιγκ-Παπαδάκη, Καρπαθιωτάκη (80’ Εργαζάκη), Κοκοσάλη (60’ Στρατάκη), Μανουσάκη-Βαβούλη (80’ Κώνστα), Λάρου Μ.