Κιτρινόμαυρο χρώμα είχε το ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στον Αλιμο για το πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής κατηγορίας του γυναικείου ποδοσφαίρου!

Τα κορίτσια μας νίκησαν την Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου με 3-2 και παρέμειναν έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παρουσιάζοντας μια πραγματικά μαγική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όπου και πέτυχε τρία τέρματα.

Με το καλημέρα η Ξέρα έδωσε το προβάρισμα στην ομάδα της μετά από απ ευθείας εκτέλεση κόρνερ! Στο 17’ μετά από κόψιμο της Παχάκη η Ξηλούρη με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας και στο 33’ σε σέντρα της Παχάκη η Ψυχαράκη πλάσαρε μέσα από την περιοχή γράφοντας το 0-3!

Στην επανάληψη οι παίκτριες της Γιάννα Δουκα μπήκαν πιο χαλαρά στο ματς γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες και μείωσαν σε 2-3, Τα γκολ για την ομάδα του Αγ. Δημητρίου έβαλαν “φωτιά” στα κορίτσια μας που ανέβασαν την απόδοση τους. Βγήκαν και πάλι με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία προκειμένου να πετύχουν και άλλο τέρμα χάνοντας ωστόσο κλασικές ευκαιρίες με Παχάκη και Ξυλούρη ενώ να σημειώσουμε ότι διαμαρτυρήθηκαν και για ένα καθαρό πέναλτι το οποίο δεν έδωσε ο διαιτητής του αγώνα.

Γ.Σ. Εργοτέλης: Λιατίφη, Τσώνη, Πιτροπάκη, Χαριτάκη, Καμαρίτη, Ξέρα, Αλτάνη (82’ Δρακογιαννάκη), Σημαιάκη, Παχάκη, Ψυχαράκη (75’ Σταγάκη) , Ξυλούρη (89’ Βελεγράκη)

Μοίρασε συγχαρητήρια η Δούκα

Απόλυτα ικανοποιημένη τόσο από το αποτέλεσμα όσο και από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτριές της ήταν μετά το τέλος του αγώνα η Γιάννα Δούκα  λέγοντας : « Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας! Παρόλα τα προβλήματα των τραυματισμών που αντιμετωπίσαμε όλη την εβδομάδα που πέρασε έδειξαν χαρακτήρα, σοβαρότητα και πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο εκτός έδρας! Παιχνίδι με παιχνίδι παρουσιάζουν όλο κ  καλύτερη εικόνα αγωνιστική!»