Μια ακόμα νίκη για τα Κανάρια αυτή την φορά απέναντι στην Χαραυγή με σκορ 4-0 σε ένα ματς που διεξήχθη στο Μαρτινέγκο στο πλαίσιο της 24η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β1 κατηγορίας ΕΠΣΗ.

Η ομάδας μας δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτησης ένα ματς όπου δημιούργησε πολλές ευκαιρίες βρήκε τρεις φορές δίχτυα ενώ είχε και δυο δοκάρια.

Οι κιτρινόμαυροι μόλις στο 2’ έκαναν την πρώτη καλη φάση με τον Καραμπαμπά από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή να κάνει την σεντρα όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Παπαδάκης.

Στο 4’ ατομική προσπάθεια του Βενεράκη από αριστερά και σέντρα στον Σαμπροβαλάκη ο οποίος σούταρε δυο φορές από καλή θέση για να αποκρούσει ισάριθμες φορές ο τερματοφύλακας της Χαραυγής.

Στο 26’ νέα καλή ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους μετα από κάθετη πάσα του Παπαδάκη ο Σαμπροβαλάκη βρέθηκε τετ α τετ  με τον τερματοφύλακα Βασιλείου σουτάροντας πάνω του.

Στην επανάληψη οι παίκτες μας μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι και στο 60’ κατάφεραν σημειώσουν το πρώτο τους τέρμα μετά από δυνατό σουτ Παπαδάκης

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καλογεράκης έβγαλε κάθετη μπαλιά ο Χαιντίνι έπιασε το σουτ απέκρουσε όμως ο τερματοφύλακας τα Χαραυγής

Στο 63’ Άτυχη στιγμή για τα Κανάρια καθώς κεφαλιά του Παπαδάκη από δεξιά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Δυο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Βασιλείου Ευ. με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 75’ έγινε το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ του Μουντράκη εξω από την περιοχή. Ο ίδιο παίκτης έχασε την ευκαιρία να βάλει και δεύτερο γκολ στο 77’ όταν το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στο δοκάρι.  Λίγο αργότερα ο Παπαδακης με ατομική προσπάθεια πέτυχε το 3-0.

Το τελικό 4-0 έγινε στο 81’ με πλασέ του Σαμπροβαλάκη.

Κανάρια: Σταυρακάκης, Καραμπαμπάς (60’ Μουντράκης), Κατσαρης Α. Στεφανάκης, Δολαψάκης, Καλυβιανάκης, Καλογεράκης, Χαϊντινη (72΄Νπερνίκου), Σκουλάς (63’ Χαλκιαδάκης), Σαμπροβαλάκης, Μυλωνάς, Παπαδάκης, Λαζανάκης

Χαραυγή: Βασιλείου Αλ., Κάτσαρης Ευ, Καλαμιώτης, Νικολάου Δ. Μήτρου, Καλαμιώτης Δ. Νικολάου Δ. Κάτσαρης Χ. Βασιλείου Ευ. Βούρλος, Βασιλείου Δ.

Ευχαριστημένος ο Αντώνης Φραγκάκης

Στην συγκέντρωση που έδειξαν οι παίκτες του στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού όπου σημειώθηκαν τα γκολ που έφεραν την νίκη αναφέρθηκε ο προπονητής της ομάδας μας Αντώνης Φραγκάκης λέγοντας χαρακτηριστικά:

«Είμαι ευχαριστημένος τόσο από την  νίκη όσο και από την εικόνα που είχαν στο γήπεδο οι παίκτες μου. Τα παιδιά έκαναν μια σημαντική προσπάθεια. Στον πρώτο ημίχρονο αν και ήμασταν καλοί και δημιουργήσαμε ευκαιρίες δεν καταφέραμε να πετύχουμε κάποιο γκολ κάτι όμως που συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο όπου είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια και πετύχαμε τρία γκολ. Τώρα πάμε για το επόμενο ματς που μας βρίσκει να παίζουμε εκτός έδρας κόντρα στην Γαρίπα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας καθώς θέλουμε το απόλυτο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.»