Τα είχε όλα το παιχνίδι που έγινε σήμερα στο γήπεδο των Αρχανών ανάμεσα στα Κανάρια και τον ΟΦΗ ’94 με την ομάδα μας να κατακτά την νίκη στα πέναλτι με 5-3 και να παίρνει την 7η θέση της γενικής κατάταξης της Β Κατηγορία της ΕΠΣΗ.

Ένα ματς πραγματικό ντέρμπι με πολλά γκολ στην κανονική του διάρκεια (2-2), ωραίο ρυθμό, ευκαιρίες, δοκάρι, δυνατές μονομαχίες και πολύ πάθος.

Μόλις στο 2’ ο Δολαψάκης έκανε σέντρα με τον Σαμπροβαλάκη από δεξιά να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία καθώς η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν στο 7΄ μετά από ατομική ενέργεια του Νοικοκυράκη. Οι παίκτες μας μόλις τρία λεπτά αργότερα κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το μάτς όταν σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Αλεξάκης ο Παπαδάκη από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 23’ σε πάσα του Παπαδάκη ο Χαιντίνι έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 31’ ο ΟΦΗ’94 μετά από κάθετη μπάλιά του Τζωρτζάκη  και πλασε του Γκίνη έκανε το 1-2 για να ισοφαρίσει στο 34’ με εύστοχη χτύπημα πέναλτι ο Σαμπροβαλάκης γράφοντας το 2-2.

Στην επανάληψη  και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ.
Στο 47’ σε κάθετη μπαλιά του Παπαδάκη ο Σαμπροβαλάκης πλάσαρε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας των ασπρόμαυρων. Στο 67’ ο Κουτεντάκης με σουτ έστεολε την μπάλα στο δοκάρι και στο 85’ μετά από πάσα του Μπερνίκου ο Παπαδάκης πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα Βαρδάκη.

Στο ίδιο σκορ 2-2 κύλησαν και τα λεπτά της παράτασης για να φτάσουν οι δυο ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι όπου και η ομάδα νας πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 5-3 στα πέναλτι (συνολικά 7-5).

Τα Κανάρια μας ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι νε τους Σκουλά, Μουντράκη, Μπερνίκου, Βενεράκη και Δολαψάκη. Από την άλλη πλευρά για τον ΟΦΗ ’94 ο Νοικοκυράκης αστόχησε στην τέταρτη εκτέλεση
ΟΦΗ 94: Βαρδάκης, Αποστολάκης, Κουρίνος, Μουτσομετάι, Αυγουστάκης, Βολτυράκης, Τζωρτζάκης(110΄ Αλεξάκης), Βρεττός(46΄ Παπαδάκης Μ.), Νοικοκυράκης, Γκίνη(70΄ Λαζίδης), Κουτεντάκης
Κανάρια: Σταυρακάκης, Δολαψάκης, Μουντράκης, Μανιουδάκης(60΄ Γραμματικάκης), Καλιβιανάκης, Καλογεράκης, Χαϊντίνι, Αλεξάκης(72΄ Μπερνίκου), Βενεράκης, Παπαδάκης, Σαμπροβαλάκης(60΄ Σκουλάς)

Φραγκάκης Αντώνης: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά»

Στην εικόνα που έβγαλαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο στάθηκε λίγο μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της ομάδας των Καναριών Αντώνης Φραγκάκης.

« Έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ομάδες όπου το ταλέντο πραγματικά περίσσευε. Νικητής αναδείχτηκε ο πιο ψύχραιμος στα πέναλτι. Νομίζω το τελικό αποτέλεσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Αυτό που κρατάμε είναι τα ήθος που έδειξαν όλα τα παιδιά τα οποία και θέλω να τα συγχαρώ. Όλοι οι παίκτες νικητές και ηττημένοι έφυγαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο στέλνοντας με αυτό τον τρόπο το δικό τους μήνυμα»