Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο οι Νέοι Εργοτέλη πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Άσημι επι της ομώνυμης τοπικής ομάδας με σκορ 2-0.

Σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα μας πέτυχε την πρώτη της νίκη.

στο φετινό πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Αντώνη Φραγκάκη έπαιξαν συγκεντρωμένα είχαν την υπεροχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού και εκτός των γκολ που σημείωσαν είχαν ένα χαμένο πέναλτι αλλά και αρκετές ευκαιρίες.

Συγκεκριμένα στο πρώτο ημίχρονο σπουδαίες ευκαιρίες χάθηκαν στο 27’ από τον Μπερνικού και στο 28’από τον Καπουράνη και στο 37 από τον Σταματάκη ώσπου έφτασε το 43’ και η ομάδα μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βενεράκη πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με έναν άλλο αέρα. Στην  επανάληψη του παιχνιδιού η ομάδα μας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 62’ ο Αλεξάκης από καλή θέση δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα κατι που κατάφερε ο Καπουράνη στο 71’

με ωραίο πλασέ έπειτα από πάσα του Μπερνίκου. Τέλος στην εκπνοή του παιχνιδιού η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ όταν ο Καπουράνης κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Ασημίου Ντάγκινη.

ΑΣΗΜΙ: Ντάγκινης, Λεντινάδακης, Παξιμαδάς, Στρατάκης, Χατζηπαυλίδης, Κρουσταλάκης, Αντωνάκης, Τζαφέρι Εντ., Τζαφέρι Τσ., Βαρδάκης, Χατζάκης

ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Βλαχάκης, Χαριτάκης, Μουντράκης, Γραμματικάκης, Θεοδωράκης (84' Πάγια), Καλογεράκης, Σταματάκης, Αλεξάκης, Μπερνίκου (74' Χαλκιαδάκης), Καπουράνης, Βενεράκης (82' Γκούπε)

Αντώνης Φραγκάκης: «Παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε όλο και καλύτεροι»

Χαμόγελα από τον προπονητή των Νέων Εργοτέλη μετά την νίκη της ομάδος του. Ο Αντώνης Φραγκάκης αναφερόμενος στο πρώτο τρίποντο της ομάδας του επεσήμανε: « Είμαστε ικανοποιημένοι τόσο από το τελικό αποτέλεσμα όσο και από την εικόνα της ομάδας μας. Βελτιώσαμε την ανασταλτική λειτουργία μας και επιτέλους φτάσαμε στην πρώτη μας νίκη. Σημειώσαμε το πρώτο μας γκολ σε ένα καλό χρονικά σημείο και αυτό μας έδωσε την δυνατότητα να διαχειριστούμε ακόμα καλύτερα το παιχνίδι και να φτάσουμε σε ένα ακόμα γκολ. Παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε όλο και καλύτεροι»