Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης» ανάμεσα στα Κανάρια και τον Εθνικό με τους κιτρινόμαυρους να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά αντίθετα με το δεύτερο όπου η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να πάρει το τρίποντο .

Οι παίκτες του Γιώργου Βλατά είχαν εξαιρετική αγωνιστική παρουσία δημιούργησαν φάσεις και πέραν των δυο γκολ που σημείωσαν είχαν και τρία δοκάρια με τους Τζιρίτα (49’), Σελαμάϊ (52΄)και Μουλακάκη (70΄).

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 67΄ με μακρινό σουτ του Γκούρο, ενώ στο 75΄ο Φαϊτάκης με σουτ λίγο έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 81΄ ο Εθνικός μείωσε σε 2-1 με πλασέ του Καούκη.

Κανάρια: Λέσι, Πρέντι, Αγαπητός (50΄ Γκούρο), Κόλα, Πόποβιτς, Σελαμάϊ, Μεμετάϊ (71΄ Λατίνος), Λίλο, Κεβάνι, Κέκθη (65΄ Φαϊτάκης), Τζιρίτας (65΄ Μουλακάκης

Εθνικός: Ραπούσης, Ζουρνατζίδης Κ, Τσολακούδης, Ντάγκινης, Βρέτζος, Θαλασσινός, Τσαγκαράκης (75΄ Νταμίδης), Σταθάκης, Λύτινας (46΄λ.τ. Καούκης), Τότος, Περάκης (80΄ Μαρκουλάκης)

Τίμησε τον Βλατά ο Εθνικός

Σε μια πολύ όμορφη κίνηση προέβησαν οι άνθρωποι του Εθνικού τιμώντας τον τεχνικό της ομάδος μας Γιώργο Βλατά που στο παρελθόν είχε διατελέσει για πολλά χρόνια παίκτης της ομάδος και εν συνεχεία προπονητής. « Ήταν μια κίνησε που με συγκίνησε και θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ» είπε ο προπονητής των Καναριών ενώ αναφερόμενος στον αγώνα με τον Εθνικό σχολίασε « Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε αποφασισμένα στο παιχνίδι είχαμε καθολική υπεροχή, πετύχαμε δυο πολύ όμορφα γκολ ενώ είχαμε και δοκάρια. Συνεχίσουμε την δουλεία και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».