Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο Εργοτέλης την αγωνιστική σεζόν στο Παγκρήτιο όπου επικράτησε με εμφατικό τρόπο (5-1) του Αιγινιακού κάτω από το δυνατό χειροκρότημα των φίλων της ομάδος μας.

Οι κιτρινόμαυροι ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο μετατρέποντας σε πάρτι ουσιαστικά  το ματς για την 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε πάρτι. Πλέον, ο Εργοτέλης έφτασε τους 43 βαθμούς μια στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος όπου θ αγωνιστεί στα Τρίκαλα, σκαρφαλώνοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και με γκολ του Κάιπερ. Συγκεκριμένα στο 3’ ο Σταματάκος από αριστερά έστρωσε ωραία στον Βέλγο επιθετικό και αυτός από το ύψος του πέναλτι με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την συμπλήρωση ου πρώτου δεκαπενταλεπτου χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Κάιπερς σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Κουστάν να σταματά τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στην αμέσως επόμενη  φάση χάθηκε μια ακόμα ευκαιρία μετά από ωραία προσπάθεια του Σταματάκου η μπάλα να βγει άουτ.

Στο 34' ο  Μπουρσέλης από δεξιά έβγαλε στον Κάιπερς, το πλασέ του οποίου κόντραρε πάνω στον Πετρούση για να έρθουν οι καθυστερήσεις του ημιχρόνου όπου οι φιλοξενούμενοι με τον Πέριτς έκαναν το 1-1 δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού η ομάδα μας συνέχισε να έχει τα ηνία και να προσπαθεί να πάρει κεφάλι στο σκορ κάτι που κατάφερε με τον καλυτερο τρόπο πραγματοποιόντας μάλιστα ένα φανταστικό φινάλε στο ματς, αφού σκόραρε τέσσερα γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο 70’ ο Κάιπερς σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, έπειτα από ασίστ του Μπουρσέλη, γράφοντας το 2-1 ενώ επτά λεπτά αργοτερα ο Γιάννης Ιατρούδης που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι τροφοδότησε τον Τσέλιο που με ωραίο σουτ πέτυχε το 3-1. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο 77’ ήταν η σειρά του Ιατρούδη με ένα καταπληκτικό σουτ να στείλει ν μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-1 και στο 90’ ο Σταματάκος διαμορφώσε το τελικό 5-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας μας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Μπούζας, Οικονόμου (69’ Μαζουλούξης), Σταμόπουλος (45’ Νικολακάκης), Μπουτσάκης, Κάιπερς (73’ Ιατρούδης), Αγγελόπουλος, Σταματάκος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Τοπαλίδης, Πέριτς, Κούστα (78’ Μπιλάλι), Ζούρκος, Τσολακίδης (58’ Χότζιτς).