Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία η Κ19 του Εργοτέλη επικράτησε του αντιστοίχου συγκροτήματος της Σπάρτης με 7-1 στο εξ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης».

Ένα ματς που δεν σηκώνει κριτική όπως άλλωστε μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα μας σαφώς ανώτερη σ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο ενώ είχε ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλο γκολ.

Αξίζει μάλιστα να σημειώσουμε  ότι ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κάτω από το βλέμμα του Τάκη Γκώνια και των συνεργατών του.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Πλαϊτάκη να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπακοδήμο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 4’ νέα χαμένη ευκαιρία με τον Κατσούρι να βγαίνει τετ α τετ με τον Μπακοδήμο και τον τελευταίο ν’ αποκρούει την μπάλα.

Στο 21’ και στο 27’ σουτ του Κουτσογιαννάκη απέκρουσε εκ νέου ο τερματοφύλακας της Σπάρτης.

Η υπεροχή των κιτρινόμαυρων καρποφόρησε στο 31’ όταν ο Πλαϊτάκης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κατσούρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Πέντε λεπτά  αργότερα η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Λούσι έβγαλε την σέντρα και ο Κουτσογιαννάκη μέσα από την μικρή περιοχή σούταρε εύστοχα.

Στο 38’ ο Κατσούρι βγήκε μόνος πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 41’ ο Κατσούρι εκτέλεσε κόρνερ και ο Κουτσογιαννάκης με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού και στο 51’ ο Κουτάντος με σουτ έκανε το  4-0 για να μειώσει σε 4-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κωστάκης.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο 65’ με πλασέ του Μαυροματίδη έγινε το  5-1 και στο 80’ με σουτ του Κεφαλούκου το 6-1

Το σκορ έκλεισε στην εκπνοή του παιχνιδιού όπου με αυτογκόλ γράφτηκε το τελικό 7-1.

Εργοτέλης: Κορνηλάκης (46’ Σταματάκης), Λούσι (52'Μανιουδάκης), Πλαϊτάκης, Κουτάντος, Κουτεντάκης (56’ Μιφτάρι), Τσακάνι, Κατσούρι (52΄Κεφαλούκος), Σαϊτάκης, Κουτσογιαννάκης (52’ Σαμπροβαλάκης), Μαυροματίδης, Δουλγεράκης

Σπάρτη: Μπακοδήμος, Ολάνης, Χατζηαντωνάκης, Καββούρης, Κολιτσίδας, Μπέζας, Κωστάκης, Νεστόπουλος, Χότζα, Λυκούδης, Vorfi