Μια ακόμα νίκη για τα Κανάρια που επικράτησαν εκτός έδρας του Εθνικού με 4-2 για την εξ αναβολής 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β1 κατηγορία ΕΠΣΗ.

Η ομάδα μας είχε μια ακόμα καλή αγωνιστική παρουσία παίρνοντας δικαία τους βαθμούς της νίκης σε ένα ματς χορταστικό σε γκολ και φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να σημειώσουν ένα από τα τέσσερα τέρματα Συγκεκριμένα στο 11’ μετά από δυνατό σουτ του Σαμπροβαλάκη και κάθετη πάσα του Μουντράκη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτηρια οι δυο ομάδες.

Στην επανάληψη ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει φτάνοντας στην ισοφάριση  στο 56’με τον Τότου για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Σαμπροβαλάκης και να δώσει ξανά ο προβάδισμα στην ομάδα του μετά από πλασέ σε πάσα του  Καλογεράκη.

Στο 69’ έγινε το 1-3 με τον Σκουλά να σουτάρει τον τερματοφύλακα του Εθνικού να διώχνει την μπάλα  και στην επαναφορά ο Μπερνίκου να ανεβάζει το σκορ.Ο ίδιος παίκτης συνέχισε τον χορό των γκολ γράφοντας 70΄ το 4-1.

Ο Τότο κατάφερε να μειώσει σε 4-2 στο 81’ με τα Κανάρια ένα λεπτό πριν την λήξη του αγωνα να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για ένα ακομα τερμα καθως το σουτ του Καλογεράκη χτυπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού.

Εθνικός: Τσιγγάκης, Αναγνωστάκης(55’ Τσολακούδης), Μαράκης, Τσαγκαράκης, Λίτινας, Αρετίνης, Σταθάκης, Βρέντζος, Γιαννόπουλος(65’ Τατόκου), Τότος, Ζουρνατζίδης(75’ Μαρκουλάκης).

Κανάρια: Σταυρακάκης, Στεφανάκης, Μουντράκης, Μανιουδάκης(80’ Θεοδωράκης), Καλυβιανάκης, Χαλκιαδάκης(58’ Καλογεράκης), Βενεράκης, Σκουλάς, Μπερνίκου, Σαμπροβαλάκης, Κρουσταλάκης.

Ικανοποιημένος από τους παίκτες του ο Αντώνης Φραγκάκης

« Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι με αρκετές φάσεις και όμορφα γκολ όπου το τελικό αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που έπαιξαν τα παιδιά μου κυρίως στο μεσοεπιθετικό κομμάτι» σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των Καναριών Αντώνης Φραγκάκης και συμπλήρωσε: «Στα τελευταία παιχνίδια κάνουμε ένα μικρό ροτέισον προκειμένου να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις αυξημένες αγωνιστικές υποχρεώσεις και πραγματικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από όλα τα παιδιά. Στα ευχάριστα και ο Θεοδωράκης όπου μετά το χειρουργείο και την πολύμηνη απουσία του έδειξε ότι μπαίνει σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Συνεχίζουμε την δουλειά και πάμε για το επόμενο παιχνίδι που είναι το Σάββατο κόντρα στην Χαραυγή»