Θετικό το πρώτο «δείγμα» του Εργοτέλη στο φιλικό που έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο Παγκρήτιο Στάδιο απέναντι στο Γιούχτα όπου και επικράτησε με 3-0.

Οι κιτρινόμαυροι αν και μετρούν λίγες μέρες προετοιμασίας σκόρπισαν πολύ αισιόδοξα μηνύματα για το «χτίσιμο» της ομάδος ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Ο Νίκκι Παπαβασιλείου είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλο το έμψυχο δυναμικό που είχε στην διάθεση του και να βγάλει  πολλά και χρίσμα συμπεράσματα.

Στο αγωνιστικό μέρος του φιλικού ο Εργοτέλης ήταν αυτός που κυριάρχησε στο παιχνίδι  πέτυχε τρια γκολ ενώ δημιούργησε και πολλές ευκαιρίες για ένα σκορ ακόμα μεγαλύτερο. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη ήταν στο 6’ με τον Μπουρσέλη να εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 10’ οι αμυντικοί του Γιούχτα έδιωξαν κεφαλιά του Καπνίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη. Στο 14 λεπτό της αναμέτρησης το σουτ του Τσέλιου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ο Εργοτέλης είχε δυο ακόμα καλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ στο 16’ και στο 18’ με τον Μπουρσέλη, όμως και τις δυο φορές επενέβη και απομάκρυνε ο Γιαννόπουλος.

Το πρώτο γκολ για τον Εργοτέλη ήρθε τελικά στο 26’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη. Λίγα λεπτά αργότερα  στο 28’ έγινε και το 2-0. Συγκεκριμένα μετά απο εκτέλεση κορνερ ο Μπάτζιος απο την καρδιά της άμυνας του Γιούχτα επιασε την κεφαλια με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και με δεύτερη πρασπάθεια να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 33' ο Efford με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια κερδίζοντας τις κόντρες τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα μας.

Ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 35’ με την κεφαλιά του Καπνίδη, στο 38΄με το σουτ του Efford να περνά πάνω από την εστία, στο 41’ με κοντινό πλασέ του Bruce και στο 44’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Εργοτέλη χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα από αυτήν του πρώτου 45λεπτου. Η εικόνα της ομάδας ήταν ανάλογη με αυτήν του πρώτου ημιχρόνου, με τον Εργοτέλη να δημιουργεί ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρνει να ανεβάσει το δείχτη του σκορ. Στο 50’ ο γκολκίπερ του Γιούχτα απομάκρυνε με τα πόδια κοντινό σουτ του Κατσούρι ενώ στο 73’ μπλόκαρε κοντινό πλασέ του Μπουτσάκη. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν και αυτή στο 75ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Μανουσάκη πέρασε άουτ αλλά και στο 77’, όπου ο Μανουσάκης έδωσε στον Σταθόπουλο, ο τελευταίος όμως δεν πρόλαβε την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Γιούχτα να μπλοκάρει.

Οι συνθέσεις

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου)

Α’ Ημίχρονο: Κατσιμήτρος, Βουτσάς, Οικονόμου, Μπάτζιος, Jakubu, Bruce, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Kwateng, Καπνίδης, Efford

Β’ Ημίχρονο: Χανιωτάκης, Λαμπάκης, Μαζουλουξής, Πατάς, Σαϊτάκης (74’ Κουτσογιαννάκης), Βογιατζής, Κατσούρι (74’ Τσοκάνι), Μπουτσάκης, Μανουσάκης (78’ Πλαϊτάκης), Αντωνίου, Σταθόπουλος

Γιούχτας (Μ. Πίτσος): Γιαννόπουλος, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης (74’ Βαρδής), Τζανής, Ραπτάκης, Πουλάκης, Τζάτζος (63’Σφυρογιαννάκης), Μαυρομάτης, Ηλιόπουλος (63’ Χατζάκης), Ανωγειανάκης, Κουσίδης