Στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι κρίθηκε ο πρωταθλητής Ελλάδος Νέων της Football League, που διεξήχθη στα Σπάτα.

Η ομάδα μας στάθηκε άτυχη απέναντι στον Άρη ο οποίος είχε 5 στα 5 από την άσπρη βούλα, με αποτέλεσμα να χάσει άδικα την κούπα.

Τα παλικάρια μας μπορεί να πικράθηκαν ωστόσο κέρδισαν το χειροκρότημα όλων από την εικόνα που παρουσίασαν στο γήπεδο και την προσπάθεια που κατέβαλαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα όπως και στην παράταση όπου ότι το ματς έληξε με 1-1 με γκολ που σημειώθηκαν στην κανονική διάρκεια του. Αξίζει βέβαια να σημειώσουμε ότι την προσπάθεια της των παικτών μας παρακολούθησε και ο νέος τεχνικός του Εργοτέλη Νίκκι Παπαβασιλείου.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα η πολύ υψηλή θερμοκρασία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των παιδιών που πραγματικά ήταν φιλότιμες. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη ήρθε στο 43’ όταν το δυνατό σουτ του Κουτσογιαννάκη απέκρουσε ο Σταυρίδης  με τους Αριανούς να παίρνουν το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια ε το σκορ υπέρ τους μετά από γκολ που πέτυχε ο Καλλίδης.

Ένα γκολ που όπως φάνηκε πείσμωσε πολύ τους παίκτες μας οι οποίοι μπήκαν ακόμα πιο δυναμικά και παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο κι αφού στο 52’ έχασαν ευκαιρία με τον Κατσούρι, στο 57’ σε σέντρα του Κουτσογιαννάκη ο Σαϊτάκης, με  ωραία ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1 και έφερε ο ματς στα ίσα. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρις να σημειωθεί άλλο τέρμα και οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση

Στο 100’ ο Κουτσογιαννάκης έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Εργοτέλη, ενώ στο 112’ ο Κατσούρι είχε άλλη μία σημαντική φάση για να ληξη το ματς και οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα πέναλτι.