Το πρωτάθλημα στο 2ο Όμιλο της Β’ ΕΠΣΗ κατέκτησαν σήμερα οι Νέοι Εργοτέλη, καθώς επικράτησαν 3-2 της Τυλίσου στο Γήπεδο Μαρτινέγκο για την 28η αγωνιστική μέρα της Κατηγορίας.

Οι Νέοι Εργοτέλη κατάφεραν να πανηγυρίσουν την άνοδο δύο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα!

Στην αναμέτρηση κυριάρχησε η δύναμη, όμως η ποιότητα των νεαρών αθλητών του Εργοτέλη είχε ως αποτέλεσμα την κατάκτηση της νίκης. Οι παίκτες του Αντώνη Φραγκάκη προηγήθηκαν στο 21’, όταν ο Λυδάκης από αριστερά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κατσούρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 40’ ο Εργοτέλης «έφτασε» κοντά στο 2-0, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κατσούρι, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Ωστόσο, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Τύλισος ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 43’ από στημένη φάση.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 52’, ξανά από στημένη φάση. Στη συνέχεια η ομάδα μας δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με αποτέλεσμα στο 68’ ο Τοψής να χριστεί σκόρερ, πετυχαίνοντας το 2-2. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι Νέοι Εργοτέλη πίεσαν περισσότερο τον αντίπαλο και κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα με γκολ του Λυδάκη στο 90+2’, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η Τύλισος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ποδοσφαιριστής της στο 65’ με δεύτερη κίτρινη, λόγω αντιαθλητικού χτυπήματος.

ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Σαβουϊδάκης, Χριστοδούλου, Μιφτάρι, Σταυράκης, Κουτεντάκης, Τσιχλής (54’ Ψαλιδάκης), Στρατάκης, Κουτσογιαννάκης (77’ Μαυροματίδης), Κατσούρι (88’ Σαϊτάκης), Λυδάκης, Τοψής.