Την πέμπτη τους νίκη πανηγύρισαν σήμερα τα Κανάρια του Εργοτέλη, καθώς επιβλήθηκαν 5-1 των Ποταμιών στο Γήπεδο της Χερσονήσου, για την 8η μέρα της Γ’ ΕΠΣΗ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση πετυχαίνοντας γκολ στο 11’ με ωραία ατομική προσπάθεια του Καλυκάκη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με πέναλτι στο 23’, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, καθώς τα Κανάρια πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 58’, όταν, έπειτα από κάθετη του Καλυκάκη, ο Βενεράκης πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα πριν σκοράρει. Οι Ποταμιές απάντησαν στο 65’, αλλά με δοκάρι αυτή τη φορά.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλατά κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος και μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχαν τρία γκολ, στερώντας το δικαίωμα από τους γηπεδούχους για ανατροπή. Συγκεκριμένα, στο 80’ ο Μουλακάκης πέτυχε το 3-1, στο 86’ ο Γκούπε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 89’, πάλι ο Μουλακάκης διαμόρφωσε το 5-1.

ΚΑΝΑΡΙΑ: Καστρινάκης, Καλογεράκης, Μουντράκης, Πατρουδάκης, Πόποβιτς (61’ Καλυβιανάκης), Χαλκιαδάκης, Μουλακάκης, Επιτροπάκης (53’ Γκούπε), Βενεράκης, Καλυκάκης, Σαμπροβαλάκης (λ.τρ. 46’ Βοζικάκης).