Ματς για γερά νεύρα έγινε στην Αγ. Βαρβάρα όπου η ομάδα των Νέων του Εργοτέλη ήρθαν ισόπαλοι με 4-4 απέναντι στην ομώνυμη τοπική ομάδα.

Οκτώ γκολ, ευκαιρίες, πέναλτι, αποβολές και διακοπή συνθέτουν το σκηνικό του παιχνιδιού στο οποίο αρνητικό ρόλο έπαιξε η διαιτησία όπως άλλωστε ανέφερε στις δηλώσεις του και ο τεχνικός της ομάδος μας Αντώνης Φραγκάκης: «Είναι τραγικό να μην αφήνουν οι διαιτητές τους παίκτες να παίξουν ποδόσφαιρο. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από εξω αγωνιστικούς παράγοντες. Είναι λυπηρό να βλέπουμε τέτοιες διαιτησίες»

Στο αγωνιστικό μέρος οι παίκτες μας είχαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα καθώς κατάφεραν μόλις στο 25’ να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 3-0! Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 7’ με τον Καλογεράκη ο οποίος μάλιστα στο 13 διπλασίασε τα τέρματα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το 0-3 έγινε από τον Αλεξάκη σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι στο 47’ με τον Ζαχαριουδάκη και στο επόμενο λεπτό με τον Δ. Κοζορώνης μείωσαν σε 2-3. Καπου εκει αναψαν και τα αίματα… Ακολούθησαν αψιμαχίες, που είχαν σαν αποτέλεσμα ν’ αποβληθεί ο Ζαχαριουδάκης της Αγίας Βαρβάρας και ο Χαλιαδάκης από την ομάδα μας ο οποίος αξίζει να σημειώσουμε ότι εκείνη την ώρα έκανε ζέσταμα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι αποβολές έφεραν 15 λεπτη   διακοπή του παιχνιδιού προκειμένου να ηρεμήσουν η κατάσταση.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού η ομάδα της Αγ. Βαρβάρας ισοφάρισε με τον Ν. Κοζορώνη και έφτασαν στο 4-3 με τον Μαυρομάτη.

Το τελικό 4-4, πάντως, διαμόρφωσε ο Καπουράνης, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη στους πανηγυρισμούς κι αποβλήθηκε.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Δαμιανάκης, Φωτάκης, Μαλλιάκας, Ζαχαριουδάκης, Γκουζιώτης, Δ. Κοζορώνης (70’ Αρνίταλης), Ν. Κοζορώνης, Κασσωτάκης (85’ Δασκαλάκης), Ζ. Σχοιναράκης (46’ Μανωλακάκης), Μαυρομάτης, Πρίφτης.

Ν. ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Σταυρακάκης, Χαριτάκης, Στεφανάκης (80’ Πάγια), Θεοδωράκης (80’ Φαζάκης), Μαυράκης, Καλογεράκης, Παπαδάκης, Αλεξάκης, Μπερνίκου (60’ Σταματάκης), Βενεράκης (88’ Μουντράκης), Καπουράνης.