Σπουδαία νίκη αυτή την φορά εκτός έδρας κόντρα στην Χαραυγή με σκορ 3-1 πέτυχαν τα Κανάρια και συνέχισαν να βρίσκονται στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα της Β1 κατηγορίας ΕΠΣΗ.

Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση και μάλιστα χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση όπως άλλωστε ανέφερε και ο τεχνικός της ομάδος μας Γιώργος Βλατάς «Πήραμε την νίκη σε ένα δύσκολο γήπεδο χωρίς να κάνουμε σπουδαία εμφάνιση. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι οι βαθμοί.»

Στο 15’ χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία με τον Αγαπητό να κάνει το σουτ εξω από την περιοχή και να αποκρούει ο τερματοφύλακας της Χαραυγής σε κορνερ

Στο 17’ Φαιτάκης και Μουλακάκης έπαιξαν το ένα δυο και ο τελευταίος μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ και εξ επαφής απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Μουλακάκης μετά από βαθιά μπαλιά του Μεμετάι.

Το 0-2 έγινε με τον Κεβάνι στο 32’ αφού έκλεψε την μπάλα από το κέντρο και πέρασε πέντε παίκτες της αντίπαλης ομάδας και πλάσαρε από την αριστερή γωνία.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Κεβάνι επιχείρησε το δυνατό σουτ για να διώξει πάνω από το δοκάρι ο Καλαμιώτης.

Στο 78’ ο Λαντινός εκτελεσε απ ευθείας φάουλ για να αποκρουση ο τερματοφυλακας των γηπεδούχων και να έρθει το αμέσως επόμενο λεπτό όπου ο Βούρλος στο 79' μείωσε σε 1-2 για την Χαραυγή δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση!

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ώσπου ήρθε το 88’ και έγινε το τελικό 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κεβάνι το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από ανατροπή του από τον αντίπαλο.

ΧΑΡΑΥΓΗ: Καλαμιώτης Ηρακλής, Βασιλείου Νικόλαος, Νικολάου Γρηγόριος, Καλαμιώτης Δημήτριος, Καλαμιώτης Δημήτρης, Μήτρου, Κατσαρής, Βούρλος, Βασιλείου Περικλής, Καλαμιώτης Παναγιώτης, Λαζανάκης

ΚΑΝΑΡΙΑ: Λέση, Τζανόκωστας, Αγαπητός, Πόποβιτς, Καλυβιανάκης, Γκούρο, Κεβάνι, Μεχμετάι, Μουλακάκης (77' Βλαχακης), Φαιτάκης ( 53’ Σελεμάι), Τζιρίτας (53' Λατίνος)