Με το δεξί μπήκε στον 3ο γύρο του πρωταθλήματος Νέων της Football League η Κ19 του Εργοτέλη η οποία επικράτησε μέσα στην Πάτρα του αντίστοιχου συγκροτήματος της Παναχαϊκής με σκορ 2-1.

Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν δίκαια και πολύ πιο άνετα στην νίκη απ ότι δείχνει το τελικό 2-1. Οι παίκτες μας είχαν τον έλεγχο την υπεροχή καθώς επίσης και τις ευκαιρίες για να σημειώσουν τουλάχιστον ένα ακόμα γκολ.

To πρώτο ημίχρονο κύλησε με την ομάδα μας να πατάει καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο να έχει την υπεροχή να δημιουργεί ευκαιρίες με τους Τσακάνι, Δουλγεράκη, Κουτάντο και Πλαϊτάκη και τον τερματοφύλακα ωστόσο των γηπεδούχων να κρατάει ανέπαφή την εστία του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας. Μόλις στο 46’ ο Σαϊτάκης με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κουτσογιαννάκης ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για τον Εργοτέλη μετά από έξοχη πάσα του Σαϊτάκη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια ν’ αντιδράσουν καταφέρνοντας απλά να μειώσουν το σκορ μ ένα αμφισβητούμενο πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σταυρόπουλος.

Παναχαϊκή: Μπαμπούνης, Καλαμπόκας, Κυριακόπουλος, Καρμακόλιας, Αμπαρά, Νικολόπουλος, Κόντος, Σταυρόπουλος, Βασάρας, Αυλωνίτης, Μπουτιβας

Εργοτέλης: Κορνηλάκης, Λούσι, Πλαϊτάκης, Κουτάντος (78’ Κεφαλούκος), Κουτεντάκης, Τσακάνι, Κατσούρι, Σαϊτάκης (83’ Σαμπροβαλάκης), Κουτσογιαννάκης (75’ Μαυροειδής), Μαυροματίδης, Δουλγεράκης