Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Νέοι Εργοτέλη που πέτυχαν μεγάλο «διπλό» στο γήπεδο του Πανεπιστημίου απέναντι στην ομάδα του Διά με σκορ 1-3!

Αν και η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να φτάσει δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Μόλις το 5’ οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μαγάκη . Οι παίκτες του Δία συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους χωρίς όμως επιτυχία και μόλις ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο  Βενεράκη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας  για την ομάδα μας σε 1-1 φέρνοντας έτσι και πάλι το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη, οι Νέοι Εργοτέλη παρουσίασαν μια τελείως διαφορετική εικονα. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επέβαλαν το ρυθμό τους και έχοντας τον πλήρη έλεγχο πέτυχαν δυο ακόμα γκολ πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.   Στο 50’ ο Καπουράνης έδωσε το προβάδισμα για να γράψει στο 69’ ο Αλεξάκης το τελικό 1-3!

Δίας: Μπανασάκης, Μαράκης, Σάλιακας, Ορφανός, Γούργουλας, Μαγκαφουράκης, Μαγάκης (63' Μπορμπουδάκης), Πίτη, Κεγιαδάκης, Τσιριντάνης, Καρακωνσταντάκης

Νέοι Εργοτέλη: Σταυρακάκης, Χαριτάκης, Στεφανάκης (76' Γκούπε), Μαυράκης, Καλογεράκης, Χαλκιαδάκης (71' Παπαδόπουλος), Βενεράκης, Αλεξάκης, Φαζάκης, Καπουράνης (71' Μπερνίκου), Σταματάκης (59' Παπαδάκης)

Αντώνης Φραγκάκης: « Βγάλαμε στο γήπεδο όσα δουλέψαμε στις γιορτές»

Χαμόγελα ικανοποίησης από τον τεχνικό των Νέων Εργοτέλη Αντώνη Φραγκάκη για την εικόνα και το τελικό αποτέλεσμα της ομάδα του

«Χαιρόμαστε που κάναμε ποδαρικό στο 2018 με νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο και δυνατό αντίπαλο. Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι καταφέραμε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο να αλλάξουμε την εικόνα μας προσθέτοντας στο ενεργητικό μας μια σπουδαία και δίκαιη νίκη. Αυτό που με ικανοποίησε ιδιαίτερα ήταν το γεγονός ότι οι παίκτες μας έβγαλαν στο γήπεδο όλα αυτά που δουλέψαμε κατά την διάρκεια της διακοπής  των πρωταθλημάτων λόγω των γιορτών. Θα συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό δουλειά. Καλή χρονιά με υγεία σε όλες τις ομάδες»