Παρά την σημαντική και σπουδαία προσπάθεια που έκανε μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης η ομάδα μας τελικά γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Οι παίκτες μας στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού είχαν εξαιρετική παρουσία. Στέκονταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, με ηρεμία στο παιχνίδι τους, χωρίς λάθη, με καλή αμυντική λειτουργία, βγαίνοντας με αξιώσεις στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε δυο πολύ καλές τελικές για να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο 31’ σουτ του Μπουτσάκη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μετά από πάσα του Κάιπερς, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος ενώ στο 43’ πάλι ο Μπουτσάκης σούταρε έξω από την περιοχή αλλά έπεσε και μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος

Ανάλογα κίνησε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον Εργοτέλη όσο περνούσαν τα λεπτά να αναζητά και να βρίσκει χώρους για να γίνει και απειλητικός, κάτι που κατάφερε με μακρινά σουτ. Μέσα από ένα από αυτά μάλιστα στο 31’ με πρωταγωνιστή τον Μπουτσάκη, θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, όμως ο Αναγνωστόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε τη μπάλα κόρνερ.

Όλα άλλαξαν στην επανάληψη του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα από το 53’ και έπειτα όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης  «ανακάλυψε» πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Σε πέσιμο του Κάσσου πάνω στον Μπουτσάκη ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ρούσης κάτω από τις διαμαρτυρίες των παικτών του Εργοτέλη έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Πλατέλλας στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

Η φάση αυτή έδειξε να «μουδιάζει» τους παίκτες μας και να επηρεάζει την εικόνα τους στην συνέχεια του παιχνιδιού.

Στο 76′ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Νίκιτς έβγαλε στον Κάσσο, ο οποίος από κανονική θέση έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Κατσιμήτρο για το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 έγινε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί.

Άρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Κάσσος, Πλατέλλας (Χαντί 88′), Παυλίδης (Ντούνης (52), Διαμαντόπουλος (Μιλούνοβιτς 74′).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος, Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (Βογιατζής 74′), Σταμόπουλος, Ροβίθης (Μπουρσέλης 42′), Κάϊπερς, Έφορντ, Πάτας.