Έσπασαν καρδιές σήμερα στο ντέρμπι που διεξήχθη στο Μαρτινέγκο όπου οι Νέοι του Εργοτέλη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ΕΠΣΗ ήρθαν ισόπαλοι με 3-3 απέναντι στην Αγ. Βαρβάρα.

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πάθος από την ομάδα μας η οποία παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Οι παίκτες του Αντώνη Αποστολάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν στο 35’ να προηγηθούν με ένα γκολ που σημείωσε ο Λυδάκης με δυνατό σουτ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ζάταρα.
Στην επανάληψη του παιχνιδιού και παρά την προσπάθεια των παικτών της ομάδας μας ο Δασκαλάκης ήταν αυτός που κατάφερε να δώσει το προβάρισμα στην Αγ. Βαρβάρα με γκολ που σημείωσε στο 55’ και στο 60’.
Οι Νέοι του Εργοτέλη ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω δεν παρέδωσαν τα «όπλα» αντίθετα μάλιστα συνέχισαν την μάχη τους με περισσότερο πείσμα και κατάφεραν στο με δυο πολύ όμορφα γκολ του Σεραφειμίδη στο 70’ και στο 75’.
Νέοι Εργοτέλη: Σαβουιδάκης, Λούσι, Κουτεντάκης, Δουλγεράκης, Πλαιτάκης, Ψαλιδάκης, Σερφειμίδης, Μαυροματίδης (75’ Σαϊτάκης), Ιατρούδης (60’ Κουτσογιαννάκης), Κατσούρι, Λυδάκης
Αγία Βαρβάρα: Φούλγκερ, Μαλλιάκας, Κοζορώνης Δ., Τσούλος, Τσίχλας, Τσερεβελάκης (70’ Σχοιναράκης), Μαθιουδάκης (90’ Φωτάκης), Μανωλακάκης (85’ Τζωρακολευτεράκης), Δασκαλάκης, Πρίφτης, Ζάταρας

Αντώνης Αποστολάκης: «Η προσπάθεια συνεχίζεται»

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του παρά την ισοπαλία ήταν ο τεχνικός της ομάδας των Νέων του Εργοτέλη ο οποίος θεωρεί ότι το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την ομάδα του. « Είχαμε μια πολύ καλή παρουσία στο γήπεδο. Τα παιδιά μου έκαναν μια πολύ σημαντική προσπάθεια και βρήκαν τα αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι. Είχαμε τον έλεγχο ωστόσο η απειρία μας σε κάποιες φάσεις ήταν ο παράγοντας που δεν βοήθησε να πάρουμε την νίκη. Είμαστε κοντά στον στόχο μας και η προσπάθεια μας συνεχίζεται. Ακολουθεί ένα δύσκολο εκτός έδρας ματς με ΑΕΚ και θέλομε νίκη για να παραμείνουμε ψηλά.»