Μεγάλη νίκη, σε ένα μεγάλο παιχνίδι για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ, ο οποίος επικράτησε 64-72 στο Λίντο του Ηράκλειο για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚ.

Σε ένα συναρπαστικό στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ πήρε τη σημαντική εκτός έδρας (τυπικά) νίκη, δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες του.

Από την έναρξή του ο αγώνας έδειχνε πως θα είναι αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ρίχνοντας αμφότερες μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα. Κανένας από τους δύο μονομάχους δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να ξεφύγει με μεγαλύτερη των 5 πόντων διαφορά.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στην 3η περίοδο το Ηράκλειο προσπάθησε να κτίσει υπέρ του διαφορά ασφαλείας χωρίς όμως να το καταφέρει, με τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ να ανακάμπτει και με μια εντυπωσιακή εμφάνισή του στην τελευταία περίοδο και ένα επί μέρους 12-25, να παίρνει την πολύτιμη νίκη, στην κοινή των δυο ομάδων έδρα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 15-13, 30-35 ημίχρονο, 52-47, 64-72

Ηράκλειο (Μακράκης): Μαρκόπουλος 4, Σκανδαλάκης 4, Καθαράκης 8, Βαμβουκάκης 5, Ρωσσίδης 1, Κίτσος 29, Βολιτάκης 2, Μηλαθιανάκης 11.

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Σταράκης 7, Αθανασιάδης 17, Βερτούδος 17, Καλογεράκης 6, Μανιαδής 3, Χριστοδούλου 3, Μπελεφάντης 2, Καλλέργης 2, Πυργιώτης 12.