Ένα τέρμα της Ιωάννας Παχάκη στο 94’ έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην Εθνική μας ομάδα Κορασίδων.

Η παίκτρια του Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 της Εθνικής Κορασίδων στον αγώνα με την αντίστοιχη ομάδα της Ελβετίας, την Πέμπτη (18/10) στην Κρανούλα.

Με τη νίκη αυτή τα κορίτσια του Αντώνη Πριόνα πέτυχαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο 9ο γκρουπ της α’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην Elite Round.

Η Πρίφτη άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι Ελβετίδες με την Ες στο 64' και η Παχάκη στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ελλάδα: Παναγιωτοπούλου, Τσουκαλά, Ξανθή (81’ Γρηγοριάδη), Παπαθεοδώρου (68’ Ράκου), Παχάκη, Μαρκουτσά (90’ Παπαγεωργίου), Βορριά, Βοΐλα (90’ Ευθυμίου), Πρίφτη, Ακριβάκη, Βασιλακάκου.

Ελβετία: Πενγκ, Αέρμπερχαρντ, Κολόμπο, Ες, Γκράνγκες, Χάκερ, Χεφτί (90’+2’ Σκούμπαχ), Λιουστίνα, Μουίνο (80’ Καναντί), Στάινμαν, Βις.