Στο Αιγίνιο σταμάτησε το σερί των θετικών αποτελεσμάτων του Εργοτέλη. Οι κιτρινόμαυροι μέσα σ ένα κακό αγωνιστικό χώρο αν και βρέθηκαν μέχρι το 68’ να κερδίζουν με δυο ωραία γκολ ηττήθηκαν τελικά από τον Αιγινιακό με σκορ 3-2.

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας όπου σημείωσε δυο τέρματα ενώ είχε ευκαιρίες για ν ανάβαση το σκορ.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας από το πρώτο λεπτό το ρυθμό τους ψάχνοντας με αξιώσεις να βρουν δύχτια. Μόλις στο  8' ο Σταματάκος από πλάγια αριστερά έδωσε στον Μπουρσέλη και εκείνος έκανε εύκολα το 0-1. Οι παίκτες μας συνέχισαν με ανάλογο τρόπο να ψάχνουν και το δεύτερο γκολ έχοντας ένα καλό σουτ με τον Ιατρούδη στο 12’ που κατάληξε άουτ και στο 15’ τετ α τετ του Νικολακάκη, με τον Τόλιο να αποκρούει. Στο 28' ήρθε το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας  όταν ο Μπουρσέλης βρήκε τον Κάιπερς εντός περιοχής και εκείνος χωρίς να δυσκολευτεί έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άλλαξαν τρόπο παιχνιδιού τους γεγονός που είχε ως αποτέλεσαν ο Εργοτέλης να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί ν’ αναπτύξει το παιχνίδι του και ένα σ ένα επτάλεπτο να γυρίσει το ματς. Αρχικά ο Αιγινιακός μείωσε στο 68’ ο Παπαδόπουλος. Το ματς έφερε στα ίσα στο 70’ ο  Πέριτς και την ανατροπή την έκανε στο 75’ ο Τσολακίδης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης (46’ Τσολακίδης), Πολύζος, Αντωνιάδης (57’ Παπαδόπουλος), Γκατσολάρι, Πέριτς, Τοπαλίδης, Μπιλάλι (62’ Κούστα).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ:Λαδάς, Μπουρσέλης (57’ Ροβίθης), Τσέλιος, Νικολακάκης,  Μπάτζιος, Ιατρούδης (83’ Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Κάιπερς, Σταματάκος (68’ Έφορντ), Μπούζας.

Γκώνιας: «Στο Β’ ημίχρονο δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε»

Στην διαφορετική εικόνα που παρουσίασε ο Εργοτέλης ανά ημίχρονο στο παιχνίδι με τον Αγινιακό στάθηκε ο τεχνικός της ομάδος μας Τάκης Γκώνιας κατά την διάρκεια της συνέντευξης τύπου λέγοντας χαρακτηριστικά:

«Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολύ καλή εικόνα. Πετύχαμε δυο γκολ ενώ είχαμε ευκαιρίες ν’ ανεβάσουμε το σκορ όμως δεν μπορέσαμε. Δεν ήμασταν η ομάδα των τελευταίων τεσσάρων αγωνιστικών. Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο ο Αιγινιακός ισορρόπησε, έπαιξε με μεγάλες πάσες και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε. Χάσαμε μέσα σε επτά λεπτά. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Αιγινιακό».