Εκτός έδρας νίκη για τα Κανάρια στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β1 ΕΠΣΗ, καθώς επικράτησαν στην Γαρίπα της τοπικής ομάδας 1-2.

Μολονότι δεν έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο τις πραγματικές αγωνιστικές τους δυνατότητες, τα Κανάρια κατάφεραν να φύγουν με μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα. Η Γαρίπα μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν μετά από κτύπημα κόρνερ ο Βανταράκης με προβολή πέτυχε το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές το Γιώργου Βλατά προσπάθησαν περισσότερο και στο 73’ έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Μουρτζάκης τροφοδότησε ωραία τον Χαλκιδάκη και αυτός με σουτ από τη δεξιά πλευρά σημείωσε το 1-1

Τέσσερα λεπτά αργότερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τα Κανάρια να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Θεοδωράκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε ο ίδιος παίκτης στη φάση αυτή, το πέτυχε στο 92’ όταν έπειτα από πάσα του Αναστασιάδη με το κεφάλι, με βολέ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 1-2

Σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση έχασαν οι γηπεδούχοι στο 94’ όταν είχαν σουτ στο δοκάρι.

Κανάρια: Βούλγαρης, Κολίτσι (46’ Χαραλαμπάκης), Κόκκας, Ματαλλιωτάκης, Κριτσωτάκης, Αντωνόπουλος (46’ Χαλκιαδάκης), Τσακόνι, Χοτζα (64’ Μουρτζάκης), Τσαματιώτης (46’ Στεφανάκης),Θεοδωράκης, Αναστασιάδης.

Γαρίπα: Φουντουλάκης, Κοντάκης, Συμιανάκης, Ξυπάκης, Σφακιανός, Τζωρμπατζάκης, Βανταράκης, Παριάνογλου (76’ Μωραΐτης), Φραγκιαδάκης, Ρερεράκης (56’ Λυράκης), Ρόσι (89’ Βραχνάκης).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γαρεφαλάκης Κων., με επόπτες τους  Μπεκιράκη και Μουλακάκης.