Στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής επέστρεψε σήμερα, μετά από καιρό, ο Εργοτέλης, ο οποίος νίκησε 2-1 τον Ιωνικό στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 20ή αγωνιστική, πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Η ομάδα μας, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της τη φετινή σεζόν, είχε τον απόλυτο έλεγχο, την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και υποχρέωσε στη 2η φετινή του ήττα τον αντίπαλο, ο οποίος μάλλον θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα και την έκταση του σκορ.

Ο Εργοτέλης με την έναρξη του αγώνα ανέλαβε τα ηνία και έψαξε το γρήγορο γκολ, υποχρεώνοντας τον Ιωνικό σε παθητικό ρόλο. Οι προσπάθειες όμως των Σερτζίνο (6’), Βελλίνη (9’, 40’), Λεάλ (29’) και Κατσικοκέρη (40’, 45+1’) δεν βρήκαν δίχτυα κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0. Χαρακτηριστικό είναι ότι η μοναδική τελική προσπάθεια του Ιωνικού καταγράφηκε στο 45’, με τον Βασιλειάδη να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στην επανάληψη και παρά το γεγονός ότι ο Ιωνικός εμφανίσθηκε κάπως βελτιωμένος, οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έδειξαν τις προθέσεις τους στο 55’ με κεφαλιά του Κατσικοκέρη που εξουδετερώθηκε από τον Παναγόπουλο. Ο Εργοτέλης τελικά πέτυχε 2 γκολ σε διάστημα 2 λεπτών με σκόρερ τον Κατσικοκέρη, αρχικά με κεφαλιά στο 75’ μετά από σέντρα του Λεάλ και κατόπιν στο 77’ με κοντινό πλασέ έπειτα από σουτ του Ουρουγουανού και ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Οι Λεάλ και Κατσικοκέρης συνεργάστηκαν ξανά στο 86’, όπου μετά από σέντρα του 1ου ο 2ος δεν κατάφερε να σκοράρει για 3η φορά στην αναμέτρηση και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Εργοτέλη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+5’) ο διαιτητής καταλόγισε ανύπαρκτο φάουλ έξω από την περιοχή του Εργοτέλη, με το οποίο ο Ιωνικός ευτύχησε να μειώσει 2-1 με απευθείας εκτέλεση του Καραλή στο 90+6’και να κρατήσει έστω τη διαφορά του 1ου αγώνα (2-0 υπέρ του Ιωνικού).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου, Μπάτζιος, Ρουσάκης (61’ Καϊμακαμούδης), Μισέλ, Σερτζίνιο (89’ Βογιατζής), Βελλίνης (78’ Γκοτσούλιας), Λεάλ, Κατσικοκέρης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Παναγόπουλος, Μαρής, Μεϊμάρογλου, Παντελίδης, Ασάνοβιτς (58’ Σαπαλίδης), Κρητικός, Καμαρά, Σιμιτσής (78’ Καραλής), Αργυρίου, Μάνιας (46’ Ζαφειρίδης), Πέεφ.