Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε σήμερα ο Εργοτέλης κόντρα στον Ηλυσιακό στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 23η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα μας ήταν πολύ ανώτερη του αντιπάλου της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε τον πλήρη έλεγχο, την πρωτοβουλία, την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε πολλές κλασσικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, ειδικά στο 1ο ημίχρονο.

Ο Εργοτέλης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί με τους Βελλίνη, Κατσικοκέρη και Λεάλ να μη βρίσκουν στόχο. Στο 23’ όμως ο Λεάλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 1-0, μετά από σωστή υπόδειξη για χέρι του Μπίρη μέσα στην περιοχή. Το 2-0 ήρθε στο 38’ και πάλι από την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Φλέγγα σε κεφαλιά του Κατσικοκέρη, ο οποίος ανέλαβε επιτυχώς την εκτέλεση.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εργοτέλης έριξε το ρυθμό, διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, δεν απειλήθηκε από τον Ηλυσιακό και κατάφερε να σκοράρει ακόμη μια φορά στο 90+1’ με κοντινό πλασέ του Καϊμακαμούδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος (75’ Ρουσάκης), Τζανής, Μπάτζιος, Γκοτσούλιας, Μισέλ, Σερτζίνιο, Κατσικοκέρης (88’ Καϊμακαμούδης), Λεάλ (λ.τρ. 43’ Μπρατσιάνι), Βελλίνης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σηφάκης, Γραμματίκας (68’ Μέξης), Ντούμπερετ, Πιπίνης, Μπίρης, Αμανατίδης, Στρίγγας (55’ Ρόπας), Φλέγγας, Ιωάννου, Θαναηλάκης (80’ Κάλφας), Μάλτσι.