Ήττα 61-74 από τον ΑΟΚ Χανίων για το μπάσκετ του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο κλειστό του Λίντο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ.

Παρά το ισορροπημένο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του ΕΡΓΟΤΕΛΗ παρουσιάσθηκε υποτονική, κάτι που εκμεταλλεύθηκε η Χανιώτικη ομάδα και ξέφυγε στο σκορ.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά, φτάνοντάς την στους τέσσερις πόντους (48-52).

Η ευστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων όμως του ΑΟΚ, με έντεκα εύστοχα τρίποντα, σε συνδυασμό με τη χαρακτηριστική αστοχία που είχαν οι παίκτες του ΕΡΓΟΤΕΛΗ στις βολές με 16 άστοχες, έγειρε την πλάστιγκα υπέρ της ομάδας των Χανίων, η οποία και κατέκτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-19, 28-45 (ημίχρονο)- 48-56, 61-74

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 12(1), Μαϊστρέλης 18 (3), Βερούδος 5, Καλογεράκης 5, Δαπουλάκης 2, Κουμάκης 3, Χριστοδούλου 2, Μπελεφάντης 1, Καλλέργης, Αλετράς 7, Πυργιώτης 6.

ΑΟΚ Χανιά (Χ. Παπανικολάου): Κουτσάβδης, Αλεξίου 17(1), Παπαδάκης 6(2), Θεριάκης, Πούρος 3(1), Κατράνας 17(4), Σκαμνάκης 15(3), Κολαρετάκης 5, Αδοντάκης 9, Σκεμπί, Παλαιοκρασσάς 2.