Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Football League, ο Εργοτέλης ηττήθηκε 2-1 από τον Αγροτικό Αστέρα στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Με την έναρξη της αναμέτρησης ευτύχησαν να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Οικονόμου (1’), ενώ στην δεύτερη επιθετική τους προσπάθεια σκόραραν εκ νέου με τον Γέσιτς (12’). Παρά τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, η ομάδα μας προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να δημιουργήσει ευκαιρίες μέσα από κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Εργοτέλη, ο οποίος εγκαταστάθηκε στα καρέ του Αγροτικού Αστέρα, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει το γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Η μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων κυρίως, δεν επέτρεπε στην ομάδα μας να σκοράρει, κάτι που επετεύχθη τελικά στο 81’ με κεφαλιά του Ίνιατς. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Εργοτέλης ενέτεινε τις προσπάθειές του για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η αμυντική τακτική  και οι άσκοπες καθυστερήσεις του αντιπάλου με την ανέχεια του διαιτητή, στέρησαν από την ομάδα μας τη δυνατότητα να σκοράρει ξανά.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Στεβάνοβιτς, Γιαλούσης, Πίτσος, Λεονάρντο, Γ. Καμαρά, Αυγενικού (74’ Κυριακόπουλος), Δωματάς (46’ Ίνιατς), Ντος Σάντος (58’ Μάνος), Μπουρσέλης, Παμλίδης.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΗΡ: Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Κάπιας, Σαρακατσάνος, Μακρυδημήτρης. Τσεμπερίδης, Γιάντσης (61’ Σαμουηλίδης), Οικονόμου (90+1’ Καραντασιάδης), Καραμπάς (80’ Τοπούζης), Γέσιτς.