Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Εργοτέλης με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στο Παγκρήτιο Στάδιο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Το γκολ για την ομάδα του Αγρινίου πέτυχε ο Μαρτίνεζ στο 25’, ενώ για την ομάδα μας ισοφάρισε ο Λυκογιάννης στο 60’.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

3’ Εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη από δεξιά, ο Μέγι έκανε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Ράφαελ.

20’ Μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου, η μπάλα κατέληξε άουτ.

22’ Ωραίος συνδυασμός Βλαχοδήμου και Λυκογιάννη, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

24’ Γύρισμα του Λυκογιάννη και σουτ του Νόσκοβιτς στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε άουτ.

25’ Γκολ, 0-1. Ατομική προσπάθεια και πάσα του Μαρτίνεζ στον Μορένο, ο οποίος σκόραρε.

28’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, η πάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ράφαελ, άουτ.

35’ Πάσα του Βλαχοδήμου στον Τζανακάκη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Ράφαελ.

55’ Πλασέ του Μπρούνο έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Νόσκοβιτς, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ράφαελ.

59’ Τζανακάκης και Γιουσούφ συνδυάστηκαν όμορφα από δεξιά, αλλά το σουτ του πρώτου αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Ράφαελ.

60’ Γκοοολ, 1-1! Εκτέλεση κόρνερ του Μπογκντάνοφ και ο Λυκογιάννης με κεφαλιά ισοφάρισε.

63’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπογκντάνοφ, μπλόκαρε ο Ράφαελ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Τσέρνι, Λυκογιάννης (82’ λ.τρ. Λεονάρντο), Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Μπογκντάνοφ, Κοζορώνης (67’ Γκέντσογλου), Μπρούνο, Γιουσούφ, Βλαχοδήμος (87’ Πίτσος), Νόσκοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ράφαελ, Κουτρουμάνος, Κέβιν, Κούσας, Μαλεζάς, Godoy, Κόρμπος (59’ Παπουτσογιαννόπουλος), Kapel (74’ Μύγας), Φωτάκης (90’ Καλογέρης), Martinez, Moreno.

Στη συνέντευξη τύπου, ο Παυλος Δερμιτζάκης, δήλωσε: «Ήταν ένα ματς που θέλαμε να κερδίσουμε για να αναρριχηθούμε στον βαθμολογικό πίνακα και να μετρήσει η νίκη στο Βόλο. Ξέραμε ότι ο Παναιτωλικός είναι μία καλή ομάδα με καλή τακτική προσέγγιση. Το 1ο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, αλλά ο Παναιτωλικός σκόραρε με προσωπική ενέργεια ενός καλού ποδοσφαιριστή. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι πρέπει να δώσουμε περισσότερη έμφαση από τα άκρα για να ισοφαρίσουμε και να κερδίσουμε. Στο 2ο μέρος είμασταν καλύτεροι, δημιουργήσαμε φάσεις και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε.

Γενικά, είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που καταβάλλαμε, αλλά όχι από το αποτέλεσμα, γιατί αποκτάμε ταυτότητα ως ομάδα, αλλά υπάρχουν και λάθη που δουλεύουμε για να τα διορθώσουμε».

Σε ερώτηση για τον αν πρέπει ο Εργοτέλης να αγωνίζεται πιο δυνατά, ο Προπονητής μας, απάντησε: « Υπάρχουν παιχνίδια που χρειάζεσαι περισσότερο ποιότητα και άλλα που θέλεις δύναμη. Εμείς έχουμε ένα καλό συνδυασμό αυτών των δύο, αλλά μέσα από τα αποτελέσματα πιστεύεις περισσότερο στον εαυτό σου και βελτιώνεσαι από τη δουλειά».