Και γκολ και θέαμα προσέφεραν οι κιτρινόμαυρη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας του οποίου και επιβλήθηκαν με σκορ 3-1.

Ένα αποτέλεσμα πέρα για πέρα δίκαιο καθώς η ομάδα μας ήταν ανώτερη του αντιπάλου σ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μάλιστα εκτός από τα τρία γκολ είχε δοκάρι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες παιρνοντας ωστόσο αυτό που ήθελαν κόντρα σε μία αρκετά καλή ομάδα τη φετινή σεζόν.

Ο Εργοτέλης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μία ανύποπτη φάση στο 49’ με τον Τσιλούλη, η απάντηση για ήταν άμεση καθώς αρχικά στο 58’ ο Κάιπερς έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία με ωραίο σουτ, ενώ στη συνέχεια στο 61’ ο Σταματάκος έκανε το 2-1 με κεφαλιά έπειτα από ασίστ του Κάιπερς.

Το τελικό σκορ του αγώνα διαμόρφωσε στο 64’ της αναμέτρησης ο Πάτας επίσης με κεφαλιά. Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Τσιλούλη για μαρκάρισμα στον Μπουρσέλη.

Οι παίκτες μας κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα ακόμη πιο εύκολα, ενώ είχαν και δοκάρι στο 78’ με τον Κάιπερς.

Η ροή του αγώνα

Λήξη ου Παιχνιδιού στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη να παίρνει σπουδαία νίκη με 3-1 πι του Απόλλωνα Λάρισας

87' Ωραία προσπάθεια και σουτ από τον Τσέλιο, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

84’Δύο αλλαγές και για τους φιλοξενούμενους, με τους Κακαμή και Δημολιό να παίρνουν τις θέσεις των Χατζή και Κουρτεσιώτη

83' Τελευταία αλλαγή ο Εργοτέλης, με τον Μπρους να παίρνει τη θέση του Σταματάκου.

78' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ. Ο Μπουρσέλης, εκτέλεσε κόρνερ από κοντά ο Κάιπερς με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

78' Κοντινό πλασέ του Νικολακάκη, θα μπλοκάρει με δυσκολία ο τερματοφύλακ ου Απόλλωνα

77' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη, στη θέση του Πάτα ο Μαζουλουξής.

74'. Με 10 παίκτες μένουν οι φιλοξενούμενοι  αποβλήθηκε για μαρκάρει στον Μπουρσέλη ο Τσιλούλης για να δεχτή την κόκκινη κάρτα από τον  διαιτητη κ.  Τσαγκαράκη.

69' Πρώτη αλλαγή και για τον Εργοτέλη, στη θέση του Μπουτσάκη ο Βογιατζής.

67' Πρώτη αλλαγή, για τον Απόλλωνα Λάρισας, στη θέση του Καρακατσάνη περνά ο Λίταινας.

64' ΓΚΟΛ 3-1 Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ! Κόρνερ του Μπουρσέλη, ο Πάτας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

61' ΓΚΟΛ 2-1 Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ! Εξαιρετικός συνδυασμός Μπουτσάκη, Σταμόπουλου και Σταματάκου, ο τελευταίος με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας.

58' ΓΚΟΛ! Η ομάδα μας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κάιπερς να πλασάρει έπειτα από ωραία προσπάθεια και πάσα του Νικολακάκη.

49' Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον  Τσιλούλης να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έστειλε ην μπάλα στα δίχτυα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 0-0

43' Οι φιλοξενούμενοι  με τους Καρακατσάνη και Κανούλα βρεθηκαν μόνοι τους στην περιοχή του Εργοτέλη, με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει πλασέ του Καρακατσάνη!

31' Μόνος ο Κάιπερς μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα Λάρισας, προσποιήσεις, ντρίπλες, πλασέ πάνω στην κίνηση, η μπάλα όμως στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

28' Καλή στιγμή για την ομάδα μας, με το πλασέ του Κάιπερς να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Φιρινίδη.

14' Ο Τσιλούλης θα μπει στην περιοχή, το πλασέ που επιχείρησε καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

13' Ο Κάιπερς έδωσε  στον Σταματάκο μέσα στην περιοχή, το πλασέ του οποίου καταλήξει άουτ.

5' Πρώτη καλή φάση για τον Εργοτέλη με τον Σταματάκο να βγάζει σέντρα  στον Έφορντ, που πλασαρε από κοντά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Συνθέσεις

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσμήτρος, Μπουρέλης, Τσέλιος, Μπάτζος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης, Cuypers, Efford, Σταματάκος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Φιρινίδης, Σκουπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Αγροδήμος, Μυριάς, Χατζής, Κανούλας, Τσιλούλης, Καρακατσάνης

Το αγώνα θα διαιτητεύσει ο κ. Τσαγκαράκης από τα Χανιά με βοηθούς του κ.κ. Κοκμοτό (Ρεθύμνου), Αναστασάκη (Χανιών)