Με εμφατικό τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Football League ο Εργοτέλης ο οποίος επικράτησε στα Τρίκαλα της ομώνυμης ομάδας με 3-0.

Η ομάδα μας «καπάρωσε» την 9η θέση με 46 βαθμούς αποχαιρετώντας την σεζόν με ικανοποίηση και χαμόγελο. Οι έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα σημειώνοντας τρία πολύ όμορφα γκολ στο δεύετο ημίχρονο χάνοντας άλιστα και ευκαιρίες για ένα ακόμα μεγάλυτερο σκορ.

Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού έγινε στο 28’ όταν ο Κατσαντώνης έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Ζγκούρι που μπήκε στην περιοχή, και πλάσαρε στο δοκάρι. Ο Εργοτέλης απάντησε στο 38’ με το Γιδόπουλο να πραγματοποιεί σωτήρα απόκρουση στην κεφαλιά του Μπουρσελη.

Στην επανάληψη ου παιχνιδιού οι παίκτες μας μπήκαν ακόμα πιο ψυχωμένα στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 55’ να μπουν μπροστά στο σκορ όταν μετά από κάθετη πάσα ο Εφορντ πλάσαρε τον Γιδόπουλο κάνοντας το 0-1!

Και ενώ οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να συνειδητοποιήσουν τι έχει γίνει δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 58’ ο  Ιατρούδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και σούταρε γράφφοντας το 2-0 για την ομάδα μας.

Οι κιτρινόμαυροι συνβέχσαν και πιέζουν γι ν ανεβάσουν το δείκτη του σκορ με τον Γιδόπουλουστο 68’ να αποκρούει αυτή τη φορά με τα πόδια σε σουτ του Μπούζα

Στο 75’εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Νικολακάκη απέκρουσε ξανά ο Γιδόπουλος και στο αμέσως επόμενο λεπτό από γύρισμα του Πάτα ο Σταματάκος με κοντινό σουτ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας!

Στο 88’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Μανουσάκη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιδόπουλου και στο 89’ η τελευταία φάση στο παιχνίδι με τον Τόμιτς να βγάζει για τον Σιαλμά που στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Κατσιμήτρο.

Κίτρινες κάρτες: 38’ Τσιάρας, 43’ Κατσαντώνης.

Κόκκινες: 57′ Τσιάρας (2η κίτρινη).

Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ (Θ. Γράφας): Γιδόπουλος, Χιντζίδης, Πάνος, Τσιάρας, Ζγκούρη (61′ Μανώλης), Σαχινίδης, Μάκος, Τσίπρας (72′ Σιαλμάς), Κατσαντώνης, Μιλοσάβλιεφ (56′ Τόμιτς), Ν’ Λουντούλου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Αγγελόπουλος, Τσέλιος, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, ‘Εφορντ (72′ Σταματάκος), Μπουρσέλης (79′ Μανουσάκης), Μπούζας, Ιατρούδης, Νικολακάκης (79’ Λαμπράκης).