Στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα με τον Ιωνικό, ο προπονητής του Εργοτέλη Σούλης Παπαδόπουλος δήλωσε:

«Συμφωνώ με τον συνάδελφο προπονητή, ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο. Ο Ιωνικός έπαιξε για 3 αποτελέσματα, τη νίκη, την ισοπαλία και τη διαφορά των γκολ. Είδαμε τον τρόπο που πανηγύρισαν το γκολ και καλά έκαναν γιατί στην ισοβαθμία είναι από πάνω. Εμείς είχαμε στο μυαλό μας μόνο τη νίκη με διαφορά μεγαλύτερη από 2 γκολ, κάτι που φάνηκε από τον τρόπο παιχνιδιού μας.

Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, καταιγιστικοί και από σύμπτωση δεν βάλαμε γκολ απέναντι σε μια καλή και δουλεμένη ομάδα, που όπως έχω ξαναπεί δίκαια ήταν στην κορυφή. Είμαι για 5ο παιχνίδι στον Εργοτέλη και έχουμε καλύψει τη διαφορά των 7 βαθμών. Πιστεύω ότι από δικά μας λάθη έχουμε χάσει 4 βαθμούς στα προηγούμενα 2 παιχνίδια και σήμερα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Δεν είναι όμως μόνο ο Εργοτέλης και ο Ιωνικός, στο πρωτάθλημα υπάρχουν κι άλλες ομάδες όπως η Προοδευτική, ο Εθνικός, ο Ατσαλένιος και ο Άγιος Ιερόθεος που είναι ψηλά στη βαθμολογία και κάνουν σημαντικές νίκες. Όλα τα ματς είναι δύσκολα και πιστεύω θα χαθούν κι άλλοι βαθμοί κι ελπίζω να είναι οι λιγότεροι από εμάς.

Σ' ένα τέτοιο γήπεδο με δυο καλές ομάδες, με πείραξε που ο διαιτητής δεν έπαιξε 50-50. Στο 1ο ημίχρονο οι παίκτες του Ιωνικού έκαναν καθυστέρηση, δέχθηκε κίτρινη ο τερματοφύλακας τους και ο διαιτητής δεν κράτησε σχεδόν καθόλου καθυστέρηση, ενώ στο 2ο ημίχρονο που παίχτηκε παιχνίδι στα ίσα ο διαιτητής κράτησε πολλές καθυστερήσεις. Δεν θα πω για το πέναλτι που δεν μας έδωσε στην αρχή, αλλά επιπλέον καταλόγισε φάουλ το οποίο δεν ήταν κι έτσι σκόραρε ο Ιωνικός. Μας κλέβει 1 βαθμό με αυτή την υπόδειξη. Του είπα ότι το 5-0 το έκανε 2-1 γιατί αν είχε δώσει το πέναλτι στο 1’ το σκορ θα είχε ξεφύγει επειδή ήμασταν σε πολύ καλή κατάσταση. Λυπάμαι που το λέω αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ο διαιτητής μας αδίκησε και δεν μου αρέσει να κλέβει κανένας τον ιδρώτα το δικό μου και των παιδιών μου. Τις προηγούμενες 2 εβδομάδες βάλαμε μόνοι μας τη μπάλα στα δικά μας δίχτυα και κατέβασα το κεφάλι. Δεν γίνεται να παίζουν με τον ιδρώτα μας κάποιοι.

Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και στον κόσμο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας με ακόμη ένα πολύ δύσκολο ματς το προσεχές Σάββατο με την Προοδευτική που είναι αήττητη για 13-14 παιχνίδια. Όποιος νομίζει ότι αυτό το ματς θα είναι εύκολο είναι γελασμένος γιατί κατάγομαι από αυτήν την περιοχή και ξέρω ότι η Προοδευτική έχει το νικητή μέσα της. Δεν μπορώ να πω καλή συνέχεια στον Ιωνικό γιατί θα είναι ψέματα και εγώ δεν λέω ψέματα, θα τους ευχηθώ να έχουν υγεία. Για εμάς εύχομαι ό,τι καλύτερο».

Στη συνέχεια ο Μανώλης Νικολακάκης είπε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, είμαι πολύ χαρούμενος για τη σημερινή νίκη και την εμφάνιση. Ήμασταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια για να μην πω ότι σε όλο το παιχνίδι ήμασταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Για μένα το παιχνίδι δεν έχει διάρκεια 90’ αλλά διαρκεί ολόκληρη την εβδομάδα. Δουλεύουμε σε επαγγελματικά πλαίσια και σε συνδυασμό με την ποιότητα και τη σωστή νοοτροπία που έχουμε, αυτό βγαίνει στο γήπεδο.

Ξεκινήσαμε δυνατά, πρεσάραμε σε όλο το γήπεδο, βγάζαμε περισσότερους παίκτες στην αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν σκοράραμε. Σε ένα χρονικό σημείο όμως που δεν είχαμε την κατοχή της μπάλας βγάλαμε την ποιότητα μας με τον Λεάλ, τον Κατσικοκέρη και τον Σερτζίνιο, οι οποίοι  βοηθάνε πάρα πολύ την ομάδα μας, όπως βοηθάει και η δουλειά που γίνεται από τη μέρα που ήρθε ο κύριος Σούλης Παπαδόπουλος. Ήταν ένα παιχνίδι όπως όλα τα άλλα, για αυτό κρατάμε τη νίκη. Από αύριο συνεχίζουμε τη σωστή δουλειά, αυτό το παιχνίδι τελείωσε, το πήραμε. Γι αυτό είμαστε στον Εργοτέλη γιατί θέλουμε να ανέβουμε κατηγορία. Έρχεται ακόμη ένα δύσκολο ματς με την Προοδευτική, από τις πιο ιστορικές ομάδες στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Εύχομαι υγεία στον Ιωνικό και στην ομάδα μου ό,τι καλύτερο. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αλλά περισσότερο για την εικόνα μας μέσα στο γήπεδο».