Αν και ήταν καλύτεροι οι Νέοι Εργοτέλη δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό από τον Δια. Οι κιτρινόμαυροι αν και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι ηττήθηκαν τελικά με 3-2 κι μάλιστα με ανατροπή του αντιπάλου.

Μόλις στο 2’  η ομάδα μας  άνοιξε το σκορ με πλασέ του Μπερνίκου, και δέκα λεπτά αργότερα  διπλασιάστηκαν τα τέρματα όταν ο Μπερνίκου σούταρε η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παπαδάκης με προβολή την έστειλε δια δίχτυα.

Στο 18΄ ο Καγιαδάκης μείωσε  σε 2-1, ενώ στο 26΄ ο Γούργουλας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σουτ.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Δία, όμως ο Αλεξάκης από την άσπρη βούλα δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπανασάκη που απέκρουσε.

Στο 78΄ με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο παιχνίδι ο Κιαγιαδάκης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 για τον Δία.

Νέοι Εργοτέλη: Βλαχάκης, Στεφανάκης (63΄ Καπουράνης), Μουντράκης (73΄ Χαριτάκης), Θεοδωράκης, Μαυράκης (Σταματάκης), Καλογεράκης, Παπαδάκης, Πάγια, Μπερνίκου, Αλεξάκης, Βενεράκης

Δίας: Μπανασάκης, Μαράκης, Μπορμπουδάκης (70΄ Καραβελάκης), Πίτη, Γουργούλας, Τζανιδάκης, Μαγάκης, Ξεζωνάκης, Κιαγιαδάκης, Τσιριντάνης, Μούτσι