Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τους Νέους Εργοτέλη, οι οποίοι επιβλήθηκαν στο Ασήμι της τοπικής ομάδας 1-2.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο, οι Νέοι Εργοτέλη επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους στον αγώνα, δημιουργώντας σειρά καλών φάσεων. Συγκεκριμένα στο 6’ το σουτ του Μπερνίκου κατέληξε άουτ, ενώ στο 10’ ο Μανωλιτσάκης ανάγκασε τον Μουντράκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα ο Μπερνίκου βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Ασημίου με τον τελευταίο να διώχνει σωτήρια, ενώ επτά λεπτά αργότερα στο 37’ ο Μανωλιτσάκης οδήγησε τον Μουντράκη σε νέα σωτήρια απόκρουση. Ο Κεβάνι στο 40’ είδε το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει λίγο άουτ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Αντώνη Φραγκάκη κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ και άνοιξαν το σκορ με τον Δρίτσα στο 49΄ ο οποίος διαμόρφωσε το 0-1. Στο 63’ ο Μπερνίκου με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 0-2, για μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 68 1-2. Λίγο νωρίτερα στο 65’ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Δρίτσα μέσα στην περιοχή.

Ασήμι: Μουντράκης Σ., Σαριδάκης, Παξιμαδάς, Χατζηπαυλίδης Κ., Μουντράκης Ε., Χατζάκης, Κρουσταλάκης, Χατζηκωνσταντίνος (60’ Δαριβιανάκης), Χατζηπαυλίδης Σ., Χατζηπαυλίδης Α. (90’ Πελογλός), Ματιτζής.

Νέοι Εργοτέλη: Ψιμόπουλος, Στεφανάκης, Σταματάκης, Γραμματικάκης, Μαυράκης, Σελεμάι, Μανωλιτσάκης (87’ Μαυρής), Δρίτσας (70’ Λίλο), Μπερνίκου, Κεβάνι (89’ Ταταρίδης), Στρατάκης (63’ Πασπαλάκης).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Περτσελάκης, με επόπτες τους Χριστοδουλάκη και Δρακωνάκη.