Δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δόξα Δράμας ο Εργοτέλης ο οποίος στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής ηττήθηκε στο Παγκρήτιο με 1-0.

Ένα αποτέλεσμα που αδικεί την ομάδα μας η οποία για μια ακόμα φορά δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο 93’ σε ανατροπή του  Σταματάκου από τον Βούρα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι κιτρινόμαυροι σημάδεψαν το δοκάρι.

Πολύ καλή η εικόνα του Εργοτέλη στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλή κυκλοφορία και κατοχή της μπάλας με «δυνατές» φάσης μπροστά από τα αντίπαλα καρε όπου όμως καμία δεν καρποφόρησε. Η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους στο 19’ όταν μπήκε από αριστερά ο Έφορντ, έκοψε την μπάλα προς τα μέσα με τον Σταματάκο όμως να μην προλαβαίνει τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα εντυπωσιακή κίνηση και προσπάθεια από τον Κάιπερς, ο οποίος έξω από την περιοχή κατέβασε τη μπάλα με το στήθος, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, για να διώξει με δυσκολία ο Βούρας.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη στο 22’ με τον Σταματάκο από δεξιά να πιάνει το διαγώνιο σουτ και η μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο της Δόξας Δράμας.  Στο 30’ απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Σταμόπουλο να περνά μπροστά στον Σταματάκο, αυτός στον αμαρκάριστο Έφορντ, ο οποίος προ κενής εστίας πλάσαρε μόλις άουτ!

Στην επανάληψη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 47’ ο Τσέλιος έδιωξε κοντινό πλασέ του Μαρκόπουλου, ενώ στο 50’ ο Γουνδουλάκης από κοντά προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Νικολακάκη να βγάζει σε κόρνερ και στο 54’ έγινε το 0-1 με το γκολ του Μαρκόπουλου, έπειτα από την πάσα του Κάσες. Οι παίκτες μας στην συνέχεια προσπάθησαν ν αντιδράσουν αναζητώντας τρόπους να φτάσουν στην ισοφάριση . Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σταματάκος ανατράπηκε από τον Βούρα μέσα στην περιοχή με τους κιτρινόμαυρους να  διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι. Στη συνέχεια μια ακόμα μεγάλη χαμένη ευκαιρία όταν κεφαλιά του Κάιπερς στο 95’ πέρασε μόλις άουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Πάτας, Μπουρσέλης (54' Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μπουτσάκης (80' Κούρτι), Έφορντ (72' Ιατρούδης), Κάιπερς, Σταματάκος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ν. Κωστένογλου): Βούρας, Σπυρόπουλος, Βαλλιάνος (31' λ.τ. Πεταυράκης), Όστοϊτς, Γκότοβος, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (64' Τζόκιτς), Βιτλής, Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (86' Σταματόπουλος), Κάσες.