Το λιγότερο που δικαιούταν από το σημερινό παιχνίδι στην Πάτρα ο Εργοτέλης ήταν η ισοπαλία.

Δεν έφτανε η ατυχία που σ ένα ακόμα ματς συνόδευε την ομάδα μας ήρθαν και τα λάθη από την διαιτησία με το «κερασάκι στην τούρτα» να μπαίνει από τον βοηθό της αναμέτρησης κ. Αρμάκολα όπου δώδεκα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού έκλεισε τα μάτια σε καθαρή φάση οφ σαιτ επιτρέποντας έτσι στην Παναχαϊκή να πετύχει το δεύτερο της γκολ και να αποσπάσει την νίκη με 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League.

Ο Εργοτέλης έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, εντυπωσιάζοντας πραγματικά με την αγωνιστική του παρουσία. Πίεσε τους Αχαιούς είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει ενώ για άλλη μια φορά σημάδεψε τα αντίπαλα δοκάρια.

Η ροή του παιχνιδιού

1': Η Παναχαϊκή ανοίγει το σκορ μετά από πάσα του Μωραΐτη και πλασέ του Στεργίδης

7': Ο Γκίνο σουτάρει από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής για να διώξει ο Λαδάς.

10': Δοκάρι για τον Εργοτέλη! Σε σουτ του Μπουρσέλη η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι του Βρονταρά έπειτα από δική του απόκρουση

11': Ο Εργοτέλης σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ! Λάθος απόφαση απο τον διαιτητή της αναμέτρησης.

20': Ξαφνικό σουτ του Κάιπερς εντός περιοχής πολλά μέτρα εκτός εστίας του Βρονταρά.

25’ 1-1 ο Εργοτέλης! Ένας εκπληκτικός συνδιασμός από τους παίκτες της ομάδος μας που φλερνουν στα ισα το ματς! Λάθος στην άμυνα της Παναχαϊκής με τον Σταματάκο να ελίσσεται από αριστερά να "κόβει" στο πέναλτι με τον Έφορντ να αφήνει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του και τον Κάιπερς να πλασάρει προ κενής εστίας ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Ο Ολλανδός σκόρερ του Εργοτέλη βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στη σεζόν μετά από εκείνο που είχε πετύχει μία εβδομάδα νωρίτερα κόντρα στον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

44': Ο Μπουρσέλης εκτελεί φάουλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ημίχρονο στο γήπεδο της Αγυάς

2(1) - 7(4) οι τελικές με τον Εργοτέλη να διατηρεί τον έλεγχο με την κατοχή της μπάλας να μοιράζεται στο 48% για τους γηπεδούχους και  52% αντίστοιχα για την ομάδα μας!

46': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Σταματάκος ανοίγει στον Έφορντ που φεύγει απέναντι στον Βρονταρά που αποκρούει με το σώμα!

48': Συρτό σουτ του Σταματάκου, μαζεύει ο Βρονταράς.

51': Ο Έφορντ φεύγει από αριστερά και πατά περιοχή για να πλασάρει διαγώνια και άουτ!

66': Κίτρινη κάρτα στον Μακρυδημήτρη που ανατρέπει τον Κάιπερς ελάχιστα έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων.

66’ Ο Μπουτσάκης εκτελεί φάουλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

67': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Σταματάκος ελίσσεται από αριστερά και ο Έφορντ πλασάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Παναχαϊκής!

78’ Η Παναχαϊκη κάνει το 2-1. Κάθετη πάσα του Γκίνο στον Μωραΐτη και πλασέ του τελευταίου. Ο Μωραΐτης, ξεκίνησε από θέση οφ σάιντ με τον β’ βοηθός, κ. Αρμάκολα, να μην σηκώνει την σημαία του γεγονός που έφερε το γκολ στερώντας από τον Εργοτέλη το θετικό αποτέλεσμα.

+4' καθυστερήσεων

90+2': Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται σωστά ο Εντιαγιέ.

90+4': Τέλος του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (49΄ Φουρλάνος), Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης, Αποστολόπουλος (46΄ Κυνηγόπουλος), Μουστακόπουλος (71΄ Λουμπαρδέας λ.τ.), Μακρυδημήτρης, Μωραιτης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσελής, Σταμόπουλος, Μπατζιος, Μαζουλούξης, Βογιατζής, Μπούζας, Μπουτζάκης (83΄ Αγγελόπουλος), Καιπερς, Σταματάκος (71’Εντιαγε), Τζοζεφ.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Σελίμος (Λακωνίας) με βοηθούς τους κ.κ. Σταματάκος (Λακωνίας), Αρμάκολας (Κυκλάδων)

4ος διαιτητης είναι ο κ. Κακρίδης (Πειραιά)